Serbest Çalışıp Kendi Patronunuz Olmak
Serbest çalışmak sahip olabileceğiniz en rahat durumlardan biri, özellik kendi kendinizin patronu olup çalışma saatlerinizi ayarlamayı düşünürseniz. Fakat elbette kendine has zorlukları da var.

Serbest çalışmak sahip olabileceğiniz en rahat durumlardan biri, özellik kendi kendinizin patronu olup çalışma saatlerinizi ayarlamayı düşünürseniz. Fakat elbette kendine has zorlukları da var.

Serbest çalışmaya ister başlamış olun ister başlamak isteyin aşağıdaki öneriler işinize yarayacaktır.

Kendinizi Markalaştırın

Serbest çalışan olarak markanızın temsil ettiği tek bir şey var “SİZ”. Markalaşmak rekabet ortamında göze çarpmanızı, profesyonel imajınızı ve vizyonunuzu iletmenizi kolaylaştırır.

Markalaşma serüveninize en azından bir logo ve bir websitesi ile başlamalısınız. Eğer sınırlı bir bütçeye sahipseniz kitle kaynaklı sitelerden fikir ve yardım alabilirsiniz.

Yeteneklerinizi Alçaktan Satmayın

Birçok serbest çalışan becerilerini ucuza satıyor ve ufak finansal getiriler için çok emek harcıyor. Bağımsız bir çalışan olarak saatlik ne kadar kazanmak istediğinizi kendinize sorun. Hem masraflarınızı karşılamaya hem de iyi bir ne gelir oluşturmaya yetecek mi?

Eğer şüpheniz varsa endüstriyi araştırın, sınırlarını ve ortalamayı görün.

Yalnız olmayın, bağlantı kurun

Kendiniz için çalışınca yalnız çalışmanız gerek gibi yanlış bir kanaat var. Bu düşünce sizi yavaşlatacaktır.

Ağ kurma, bağlantılar oluşturma bağımsız kariyerinizde büyük farklılıklar yaratacaktır. LinkedIn ve Twitter gibi online ağlara katılın.

Yeni müşteri ve projeler getirmekle kalmayacak harika iş ilişkileri kurmanıza da ön ayak olacaktır. Bu sayede kişisel hizmetlerinizi başkalarının hizmetleri ile birleştirip daha fazla iş olanağına kavuşacaksınız. Ayrıca diğer serbest çalışan kişilerden bilgiler öğrenip kendinizi geliştirmeniz de mümkün.

Organize Olun

Her bağımsız çalışan kişinin kendi organizasyon sistemi olabilir önemli olan kendinize uygun olanı bulmak. Yazılım kullanmak şimdiki moda, işinizi görecek bir program bulmak zor olmayacaktır.

Eğer işlemleri elle gerçekleştiriyorsanız bunları otomatize etmek zamandan tasarruf etmenizi ve projelere daha fazla zaman ayırabilmenizi sağlayacaktır.

Referans İsteyin

Her projenin sonunda müşterinizden geri bildirim istiyor musunuz? Müşteri referansları kendi markanızı oluşturmak için çok kıymetli ve önemli, potansiyel müşterileriniz sizi bu görüşler ile yargılayacak.

Referanslarınızı elinize geçer geçmez sitenizde, sosyal medyada, profillerinizde yayınlayın. Portföyünüzü genişletme konusunda çok yararlı olacaklar.

Kendinizi Pazarlayın

Birçok serbest çalışan kendi reklamını yapmayı gereksiz veya etkisiz görüyor fakat eğlenceli ve ilginç reklam kampanyaları sizi görünür kılmakla kalmayıp bir adım öne çıkartacaktır.

Kendinizin reklamını nasıl yapacağınıza karar verin. Ufak bir blog yazısından sosyal medyadan reklama kadar tüm olanaklar elinizde.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları