İyi Bir Kahvaltının Önemi
Güne iyi bir kahvaltı ile başlamanın önemi nedir?

Güne başlamadan önce yenen öğün olarak bilinen kahvaltı, çok önem teşkil etmektedir. Tüm gün boyunca yapılacak olan işler için ihtiyaç duyulan en önemli öğündür. Sağlıklı ve zinde bir gün geçirmek kahvaltıyla doğru orantılı olduğu için bu öğün atlanılmamalı veya önemsiz bir şekilde geçiştirilmemelidir. İyi başlangıçlar devamında iyi süreçler getirir. Bu nedenle de güne iyi başlamak gerekir. Kahvaltı öğünü de güne iyi başlamak için önemli bir adımdır. Hem vücudumuzun gerekli olan enerjiyi toplaması hem de kendimizi iyi hissetmemiz için sağlıklı bir kahvaltı mutlaka yapılmalıdır. Kahvaltıda tüketilen besinlerin miktar ve içeriklerine de dikkat edilmeli, gün boyu bize fayda sağlayacak besinler tüketilmelidir. Kahvaltı öğünü, kişiye akşama kadar gerekli olan enerjiyi sağlar. Bu nedenledir ki eğer bu öğün atlanırsa, kişilerde baş ağrısı, yorgunluk, dikkatsizlik gibi belirtiler boy gösterebilir. Bu nedenle hastalıklardan korunmak için, gün boyu enerjik olmak ve dikkat eksikliği yaşamamak için kahvaltının önemli bir öğün olduğunu unutmamak lazımdır.

Kahvaltıda Neler Tüketilmelidir?

Kahvaltı öğününün atlanmaması kadar, bu öğünde tüketilenlere de bir o kadar dikkat etmek gerekir. Özellikle bu öğünde protein tüketimi sağlanmalıdır. Çünkü tüketilen protein; algıyı açar, dikkati arttırır ve kişilerin gün içerisinde çok daha verimli olmasını sağlar. Ayrıca kan şekerinin yeterli ölçüde kalması açısından da protein tüketimi önemlidir. Protein içeren ve kahvaltıda tüketilmesi uygun olan besinler;

   

      Süt,

      Yumurta,

      Peynir şeklindedir.

  

Protein tüketiminin yanı sıra diğer besinlere de kahvaltı da yer vermek önemlidir. Kahvaltı sofrasında sebze ve meyve tüketilmesi de önem taşır. Hem doygunluk sağlar hem de ihtiyaç duyulan enerjiyi karşılar. Maydanoz, domates ve biber yanı sıra elma veya portakal gibi meyveler de mutlaka kahvaltı sofrasında olmalıdır. Taze sıkılmış portakal suyu şeklinde alternatiflerle kahvaltı renklendirilebilir. Sebze ve meyve tüketimi, güne sağlıklı başlamak için ve dinamik olmak için önemlidir. Ayrıca yenilen besinlerin içine limon sıkılması da sağlık açısından oldukça fayda sağlar. Haşlanmış patates, doğal yetiştirildiğinden emin olunan kuzu veya keçiden yapılan sucuk ve salam gibi ürünler, kepeği alınmış olan ekmek ve bunlara ilaveten müsli tüketilmelidir. Ayrıca siyah çay yerine yeşil çay veya taze sıkılmış meyce suları tercih etmek çok daha sağlıklıdır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları