İlk Haftada Hamileliği Nasıl Anlarız?
Evlenen çiftler kısa bir süre sonra bebek sahibi olmak isterler ve her kadının hayalidir bir bebek dünyaya getirmek. Bazıları şanslı olup karar verdikten hemen sonra bebek sahibi olabilirken bazıları o kadar şanslı olmaz ve bunun için bayağı çabalarlar hatta hastane

Evlenen çiftler kısa bir süre sonra bebek sahibi olmak isterler ve her kadının hayalidir bir bebek dünyaya getirmek. Bazıları şanslı olup karar verdikten hemen sonra bebek sahibi olabilirken bazıları o kadar şanslı olmaz ve bunun için bayağı çabalarlar hatta hastane hastanede dolanırlar. Hamileliğe niyetlendikten hemen sonra kadınlar adet günlerini ve yumurtlama zamanlarını iyi takip etmelidirler. Hamileliğin en belirgin ve en bilinen belirtisi adet gecikmesidir ancak bunun yanı sıra gebeliği anlayacağınız çeşitli hamilelik ilk hafta belirtileri de vardır elbette.

Şüpheli, olası ve kesin olmak üzere üç şekilde ayrıştırılır belirtiler. Şüpheli ve olası belirtiler test yapmaksızın bir doktora ya da uzmana başvurmaksızın sadece çeşitli olayların meydana gelmesinden hissiyatımızla teşhis koyulan durumdur. Kesin gebelik ise, doktor ve testle onaylanan gebeliktir. Ancak birkaç belirtiyi bir arada görmedikçe kesin düşünmemek gerekir aksi takdirde kadınlarda biraz üzücü durumlar yaratabilir.

Hamilelik ilk hafta

Hamilelik ilk hafta

Hamileliğin ilk haftalarındaki bu bahsettiğimiz şüpheli ve olası belirti çeşitlerini şöyle açıklayacak olursak sanki adet olacakmış gibi karın sancısı krampları yaşar ancak adette olmayız. Diğer bir hamilelik ilk hafta belirtileri vajinal akıntının bayağı bir artmasıdır. Normalde olduğunun iki bazen üç katı kadar akıntı yoğunluğu ile karşılaşabilir ayrıca çok fazla idrara gitme ihtiyacı da yaşayabiliriz. Bunların yanı sıra göğüslerde şişlik hassasiyet ve hatta meme uçlarındaki acı da gebeliğin ilk hafta belirtilerindendir. Bulantı ve kusma daha ileriki aylarda genellikle ikinci ayda ki belirtiler arasında olsa da bazı gebelerde ilk haftalarda da vuku bulabilir.

Bu yüzden Hamilelik ilk hafta belirtileri arasında bazı kadınlar ayrı tutarak bulantı ve kusmayı ekleyebiliriz. Bunun yanı sıra vücutta aşırı bir halsizlik hali belirginleşir gebeliğin ilk haftalarında. Yorgunluk uykuya meyil gibi ağırlıklar oluşabilir. Tabii ki saydığımız bu belirtiler sadece tahminidir. Genellikle adet öncesi yaşadığımız sıkıntılara benzediği için bu durumlar doktora gitmeden ya da test yaptırmadan gebelik teşhisi olarak adlandırılmaz. Kesin sonuç alabilmek için elbette ki bir uzmana başvurmak gerekmektedir evde yapabileceğiniz idrar testleri de sizi yüksek oranda doğru sonuçlar verecektir

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları