Boş zamanlarınızı faydalı geçirmenin 5 yolu
Tamamımız görevli yetişkinleriz. Hepimiz benzer biçimde bizde kendimizi ustalaşmış anlamda geliştirmek ve amaçlarımızı gerçekleştirmek için çabalarız.

Tamamımız görevli yetişkinleriz. Hepimiz benzer biçimde bizde kendimizi ustalaşmış anlamda geliştirmek ve amaçlarımızı gerçekleştirmek için çabalarız. Bu kadar çalışmanın içinde bir de evimize geldiğimiz ve televizyonun karşısına geçtiğimiz zamanlar olmuyor değil.

Her ne kadar da uzun süredir başladığınız ve yeni sezonu yayımlanmış bir dizinin bölümlerini izlemediğiniz için suçluluk duysanız bile size daha yararlı olacak değişik yöntemlerin olduğu araştırmalar sonucu elde edilmiştir.

Daha ilkin seyredip de zevk aldığınız filmler yada dizileri yeniden seyretmek, video oyunları oynamak sizlere hem zihin açısından hem de kişisel gelişim açısından daha yarar sağlar.

Oldukça şaşırtıcı da olsa bilimsel olarak desteklenen bu önerilere kulak vermenizi tavsiye ederim. Yorgunluğunuzu atmanız ve kişisel gelişiminiz için oldukça mühim:

Daha ilkin izlediğiniz, beğendiğiniz film ve dizileri izleyin.

Daha ilkin izlediğiniz, beğendiğiniz film ve dizileri izleyin.

Neredeyse hepimizin onlarca kere izlediği filmler ve diziler olmuştur. Buffalo Üniversitesinin yapmış olduğu araştırmalar da bu tür aktivitelerin insanoğlunun zihinsel olarak enerjisini restore ettiğini ve daha zinde bir kişilik oluşmasına destek bulunduğunu gösteriyor. Daha ilkin seyrettiğimiz bu film ve diziler gün içinde harcadığımız enerjinin 2 katını vermektedir.

Oyun oynayarak mantık yürütme gücünüzü ve sorun çözme mantığınızı geliştirin.

Oyun oynayarak mantık yürütme gücünüzü ve sorun çözme mantığınızı geliştirin.

Hangi oyunu oynadığınız fazlaca problem olmamakla beraber oynadığınız video oyunların mantık yürütme gücünüzü arttırdığı ve problemleri daha kolay bir halde çözmenize destek olduğu kanıtlanmıştır.

Amerikan ruhsal araştırmaları derneğinin de yapmış olduğu birkaç araştırma da video oyunları oynamanın evlatların mesele çözme kapasitelerini arttırdığını ve muhakeme güçlerini de güçlendirdiğini ortaya çıkarmıştır. Bilişsel becerilerine ve hafızalarına da pozitif katkı sağladığını da unutmamak gerekir.

Mevcud potansiyelinizi liderliğe yönlendirin.

Mevcud potansiyelinizi liderliğe yönlendirin.

World of Warcraft ve benzeri strateji sanatını öğrenebileceğiniz oyunlar oynamak sizlere fazlaca mühim bir beceri sağlayabilir: Liderlik kabiliyeti.

Bu tür oyunlarda başarı göstermiş olmanızı sağlayacak temel stratejiler problemleri çözmekten, bir ekip benzer biçimde hareket etmekten ve planlı bir stratejiden geçer.Araştırmalar bu tür oyunları oynamanın bu tür kabiliyetlere haiz olmayı kolaylaştırdığı ve bu becerileri beraber iyi mi kullanacağınızı öğrettiğini gösteriyor.

Bir oyunun karakteri (rol oyuncu) olarak kendi duygularınızı keşfedin.

Bir oyunun karakteri (rol oyuncu) olarak kendi duygularınızı keşfedin.

Daha ilkin aksiyon oyununda bir karakteri oynamadıysanız yada ne işe yaradığını bilmiyorsanız muhtemelen yarı doğaçlama yada öncesinden yazılmamış ve genel anlamda oyuncuların kostümleri giydirilmiş olduğu ve belirli vakit dilimlerinde rollerde oynadığı bir senaryo bulunduğunu düşüneceksiniz.

Oyunun bir karakteri olarak oyunun içinde oynadığınız vakit değişik duygularda değişik bakış açılarına haiz olduğunuzun ortaya çıktığını görmüş olacaksınız.

Bilhassa oyunlarda bir arkadaşınızı kaybetmeniz, savaşmanız ve savaşım sergilemeniz yada duygusal bir sahnede olmanız normalde de günlük hayatta karşılaştığınız durumlar olduğunda sizlere hayatınızda fazlaca mühim avantajlar sağlar. Bu tür sahnelerde yer alarak nerede iyi mi davranmanız icap ettiğini ve zorlukların üstesinden iyi mi gelineceğini evvel öğrenmiş oluyorsunuz. Hem de deneyerek. :)

Gülmenin mahsullerini toplayın.

Gülmenin mahsullerini toplayın.

İster güldürü programı izleyin ister YoutTbe üstünden gülünç bir kedi videosu sizi güldüren şeylerin stresten kurtulmanızı sağladığını ve sinir sisteminizi yenilediğini ihmal etmeyin.

Oxford Üniversitesinin yapmış olduğu son araştırmalara nazaran gülmek acının en büyük tedavisi olarak görülüyormuş.  Ne kadar fazlaca gülerseniz o denli azca acıyı hissedersiniz.

Zamanınızı daha değişik yerlerde ve fena bir şekilde harcamanızın da yoları vardır. Fakat biz günümüz dünyasında saniyelerin bile ehemmiyet arz etmiş olduğu bir dönemde zamanınızı iyi mi daha yararlı ve sıhhatli kullanılabileceğini göstermeye çalışıyoruz.

Video oyunları oyna, bir stand-up izle, asla olmadı daha ilkin izlediğin bir film yada dizi izle. Hepimizin kendimize vakit ayırması icap ettiğini ihmal etmeyin.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları