Bebeklerde Burun Akıntısına Ne İyi Gelir
Burun akıntısı bebeklerin sıkça yaşadığı sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Birçok farklı sebebe bağlı olarak gerçekleşmekte olan bu akıntı sıklıkla soğuk algınlığından kaynaklanmaktadır...

Soğuk algınlığının şiddetine göre değişkenlik göstermekte olan burun akıntısı bebeklerin burunlarını tahriş etmektedir. Ayrıca hava, ısı, nem gibi mevsimsel değişiklikler de burun akıntısını etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Özellikle yeni doğan bebeklerde burun akıntısı daha sıklıkla görülmektedir. Bunun nedeni ise doğum sonrasında yapılan bakım sırasında buruna yapılmakta olan aspirasyon tahrişi olarak bilinmektedir. Burun akıntısının bir hastalık belirtisi olup olmadığını anlamak adına bazı belirtiler bulunmaktadır. Akıntının kıvamı, rengi, kokusu, derecesi oldukça önemli belirtiler arasındadır. Akıntı derecesinin az ve renksiz olması herhangi bir hastalık belirtisi olarak sayılmaz iken renginin giderek koyulaşması ve şiddetinin artması hastalık belirtisi olarak görülmektedir. Bu hastalıkların önlenmesi için bebeklerde burun akıntısına ne iyi gelir bilinmesi gerekmektedir.

  

Burun Akıntısı İçin Alınacak Önlemler

  

 Burun akıntısının şiddetine göre uygulanmakta olan tedaviler de değişkenlik göstermektedir. Akıntı öncesi ve sonrasında alınması gereken bazı tedbirler bu akıntıyı önlemek için atılacak ilk adımlardandır. Öncelikle akıntının başlamasına olanak tanıyacak olan tüm nedenlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Özellikle yeni doğan bebekler için bu oldukça önemli bir adımdır. Yeni doğan bebeklerin beslenmesi için oldukça büyük öneme sahip olan anne sütünün alınması sırasında aşlayan burun akıntısı giderek ilerlediğinde orta kulak iltihabına dönüşebilmektedir. Böylelikle sağlığı daha fazla tehdit edici bir hal almaktadır. Bebeklerde burun akıntısına ne iyi gelir sorusunun yanıtı olarak alınacak önlemler arasında;

  

·  Öncelikle 6 aydan büyük olan bebeklere C vitamini yüksek değerde besinler yedirilmesi,

·  Uykudan önce ve uyku sırasında bebek odasının nem oranın ayarlanması,

·  Bebekler için özel üretilmiş olan burun aspiratörleri ile günlük olarak burun temizliğinin yapılması,

 ·  Akıntı renginin koyulaşması durumunda hemen doktora başvurulması gerekmesi,

·  Burun akıntısının bebeği rahatsız etmemesi için uyku sırasında yastığının biraz yüksek olması gibi önlemler yer almaktadır.

Burun Akıntısı Tedavi Yöntemleri

Bebeklerin burunları içerisinde birikmekte olan pislikleri temizleyememesi nedeni ile sürekli yaşadığı problemlerin başında burun akıntısı gelmektedir. Bu tıkanıklık çoğunlukla rahat nefes alımını engellemektedir. Böylelikle huzursuzlaşan bebekler gün boyu rahat edemezler. Bu nedenle burun akıntısının küçümsenmemesi ve tedavi altına alınması gerekmektedir. Bu yöntemlerin başında hastalık boyutunda olan burun akıntıları için doktor gözetimi gerekmektedir. Doktorun önerdiği ilaç tedavisi yanında önereceği basit uygulamaların da yapılması gerekmektedir. Bu uygulamaların başında uyku aşamasına geçmeden önce bebeğinize ılık bir duş aldırmak, bebeğin uyuyacağı oda içerisindeki nem derecesine dikkat etmek ve hava verici cihazlar kullanmak, doktor tavsiyesi ile verilmiş olan burun damlarını kullanmak, burun temizleme cihazı ile düzenli temizleme işlemini uygulamak gibi uygulamalar gelmektedir.

 

Bebeklerde burun akıntısına ne iyi gelir sorusuna yanıt olarak önerilmekte olan bu tedavi yöntemleri uzman doktorlar tarafından belirlenmektedir. Burun tıkanıklığı ile ilgili neler yapılması gerektiğini internet üzerinden kolaylıkla öğrenebilmeniz adına oluşturulan site üzerinden hizmet alabilirsiniz. Bu sitede yer almakta olan tüm bilgilerin doğruluğu kanıtlanmıştır. Uzman doktorlar tarafından paylaşılmakta olan tüm bilgiler burun tıkanıklığının için aranan kesin çözümlerdendir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları