80’Lİ YILLARDA MODA: VATKALAR
80li yılların modası vatkalar

Erkek ceketlerinde de kullanılan bir malzeme olmasına karşın hemen her zaman kadın giyimi konusuyla eşleştirilen vatkalar konusunda 2 ayrı görüş olduğunu söylemek mümkün: 80’li yıllar ve hatta 90’lar boyunca kadın kıyafetlerinde kullanılan bu omuz yükseltici aksesuarların korkunç bir şey olduğunu düşünenlerin sayısı az değil. Bu grup vatkalı kıyafetler giyen kadınların Amerikan futbolcularına benzediğini düşünüyor. Diğer bakış açısına göre ise kıyafetlerde vatka kullanımı omuzları geniş, bel ve bacakları olduğundan daha ince göstererek daha iyi görünmeyi sağlıyor. 

80’ler boyunca kadın modasında etkili olan ve özellikle büyük şehirlerde yaygın bir şekilde kullanılan vatkalar eşortman üstlerinden kız çocuğu kıyafetlerine, kazaklardan elbiselere kadar neredeyse her türlü kadın kıyafetinde yer almıştı. Günümüzde de dönem dönem moda olan vatkalı kıyafetler modacılar eskiden moda olan şeyleri birebir kopyalamadıklarından ötürü üzerinde bazı değişiklikler yapımlı olarak geri geliyor. Dar omuzlu bayanlar için kullanışlı olan bu parçalar geniş omuzlu olanlarda iyi durmuyor. Vatkalı elbiseler, gömlekler ve diğer giyim eşyalarını o zamanlar nasıl kullandığına şimdi hayret eden kişiler de var günümüzde, ama 80’li yıllar süresince bu tip kıyafetler çok büyük bir popülarite kazanmıştı. Kentlerde yaşayanlar başta olmak üzere pek çok kadının gardırobunda mutlaka birkaç parça vatkalı giyim eşyası bulunuyor, TV dizilerinde oynayan veya başka alanlarda ünlü olan kadınların bu tip kıyafetlerle birçok fotoğrafları yayınlanıyordu.

Günümüzde ise kıyafetlerde yine vatka kullanılsa ve vatkalı kıyafetler zaman zaman piyasaya sürülse bile bu vatkalar 80’lerin geniş, düşük ve neredeyse devasa vatkalarına benzemiyor, daha yüksek ve küçük vatkalar kullanılıyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları