HDP eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile HDP'li vekillere yönelik gözaltı operasyonları ile birlikte sosyal medya uygulamalarına kısıtlama getirildi. Twitter, Facebook ve Youtube'a erişim engeli uygulanırken, kullanıcılar ilk kez Whatsapp'a girişte de sıkıntı yaşadı.

İlk önce Facebook ve Twitter'a uygulanan erişim engeli sabah saatlerinde WhatsApp'a da geldi. Kullanıcılardan mesajlaşma platformu WhatsApp'ı sabah saatlerinden itibaren kullanamadıklarına dair şikayetlerde bulundu.

Kullanıcılar bilgisayarlarından DNS ayarlarını değiştirerek internete girebilirken, VPN yoluyla da WhatsApp'a girilebilir.

WHATSAPP'A GİREBİLMEK İÇİN VPN NASIL KULLANILIR?

Zenmate isimli VPN programı bilgisayarlarda tarayıcı eklentisi, cep telefonlarında ise uygulama olarak kullanılmaktadır. iPhone için Appstore ve Android için Google Play'de Zenmate uygulamasını bulabilirsiniz.

İnternet erişimine çözüm: DNS ve VPN

İnternet erişimine çözüm: DNS ve VPN

Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş ve HDP’li vekillerin tutuklanmasının ardından internet erişimi sıkıntıya düştü. Facebook, Twitter ve YouTube’a girilemezken, WhatsApp’ta yavaşlama yaşanıyor.

Özellikle ülkemizde fazlaca yaşanılan erişim engeli sıkıntısı yüzünden insanlar DNS değiştirme yoluna gidiyorlar. Peki bu DNS nedir? DNS ayarları nasıl değiştirilir? VPN nasıl kullanılır?

DNS NEDİR?

Türkçe ismi Alan Adı Sistemi olan DNS, internet uzayını bölümlemeye, bölümleri adlandırmaya ve bölümler arası iletişimi organize etmeye yarayan, bilgisayar, servis, internet veya özel bir ağa bağlı herhangi bir kaynak için hiyerarşik dağıtılmış bir adlandırma sistemidir.

Erişim engeli durumunda DNS ayarları değiştirilerek engellenen sitelere başka DNS üzerinden bağlanılması sağlanılabilir.

DNS NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

DNS sunucusu modemden ve internete bağlanılan cihazın ayarlarını değiştirilerek değiştirilebilir. Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızın Yerel ağ Bağlantısı ayarlarına girip DNS numaralarını değiştirerek de Youtube, Facebook ve Twitter gibi sitelere giriş yapabilirsiniz. Bunun için Windows'ta Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni açın ve Yerel Ağ Bağlantısı'na tıklayın. Açılan pencerede “Özellikler”e girin. Yeni açılan pencerede listeden İnternet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) satırını seçip yine “Özellikler”e tıklayın.
Son olarak açılan pencerede “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan:” şıkkını işaretleyip tercih ettiniz DNS numaralarını girip “Tamam”a tıklayararak DNS değiştirebilirsiniz.

VPN NASIL KULLANILIR?

Hospotshield VPN programı diğer normal programlar gibi bilgisayarınıza indirip kurduktan sonra programı çalıştırdığınızda internet trafiğiniz yönlendirilir ve istediğiniz sitelere giriş yapabilirsiniz. Zenmate ise bilgisayarlarda tarayıcı eklentisi, cep telefonlarında ise uygulama olarak kullanılmaktadır. iPhone için Appstore ve Android için Google Play'de Zenmate uygulamasını bulabilirsiniz.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!