Yalnızca çok arkadaşınızın olması, sürekli geziyor veya okuyor olmanıza değil, tüm sosyal medya hesaplarınızdaki paylaşım oranlarınıza ve ‘like’ sayılarına bakıp hakkınızda öyle karar veriliyor.

1. İşleriniz mi Aksıyor?

İşleriniz mi Aksıyor?

Sosyal olma uğruna işlerinizi aksatıyor, yemeklerinizin dibini tutturuyor veya bir yerlere geç mi kalıyorsunuz? Dikkat edin, özellikle yolda yürürken ve araç kullanırken sonu kötü olabiliyor.

2. Herşeyi Çekerim

Herşeyi Çekerim

Günümüzde artık her an ölümsüzleştiriliyor. Bulutlara bile sığamıyor, Dropbox’lardan taşıyoruz. Çünkü herşeyin resmi çekiliyor. “Oh, mis, harika, yupi, kopuyoruz, doyduk, eğlendik, özledik, koştuk, spor yaptık, bak bu tuvalet…” derken telefonun hafızası bitiyor

3. Öyle Kafam Dağılsın Diye Boş Boş Bakıyorum

Öyle Kafam Dağılsın Diye Boş Boş Bakıyorum

Bu söz genellikle sık olarak kullanılır. Boş boş, öylesine sosyal medyada dolaşan bir insan, bu işi bir kaç kez yapar? Her zaman değil, doğru mu? Sürekli bakmak, bir alışkanlık, bir bağımlılıktır. O artık boş boş bakmak olamaz.

4. Aramak da Neymiş?

Aramak da Neymiş?

Artık mesaj atmak yerine Twitter, Facebook, Swarm üzerinden mesajlaşıyor, interneti olmayan arkadaşlarınıza “ulaşılamıyor” çünkü telefon açmak henüz keşfedilmedi…

5. Paylaşımcıyım

Paylaşımcıyım

Nasıl bir sosyal medya hesabınız var bilinmiyor ama eğer gündelik hayattan da herşeyi paylaşıyorsanız siz de paylaşmadan duramayanlardansınız. Yani bir bağımlı. “Günaydın, bakın bu masam, toplantı, parktayız, otobüs, metro, market, aa bak kuş…” derken bir günde paylaşım rekoru kırıyorsunuz.

6. Herşey bir like için

Herşey bir like için

Sosyal medyada bir fotoğraf yüklediniz ancak kaç ‘like’ alacağı merak konusu. Bu durumu kontrol etmek için sık sık resminize bakıyor ve kendi rekorunuzu kırmak için çaba gösteriyorsunuz. Acaba bağımlı olabilir misiniz?

7. Uzun uzun mu düşünüyorsunuz

Uzun uzun mu düşünüyorsunuz

En mükemmel “Tiviti” ben atmalıyım! En güzel fotoyu ben çekmeliyim! En iyi filtreyi ben bulmalıyım. En, en… Peki  peki anladık... Sen neymişsin be abi.... Sonra derken bir bakıyorsunuz çoğu zamanınız sosyal medya üzerine yaptığınız planlardan oluşuyor…

8. Tik tik

Tik tik

Sosyal medya hesaplarınıza tek tek bakıp akışı sürekli yeniliyor, yeni ne gelmiş diye sık sık kontrol ediyor musunuz? Bir kaç saniye beklesiniz zaten kendini yenilenecek ama sabredemiyor olabilir misiniz?

9. Eliniz Kolunuz Gibi

Eliniz Kolunuz Gibi

Bir gün ‘kazara’ sosyal medaydan uzak kalsanız sanki uzayda kaybolmuş gibi mi hissediyorsunuz? Aklınızın bir köşesi bu kaynayan kazanda değil mi? Biraz bağımlı gördük sizi

10. Uyanır Uyanmaz

Uyanır Uyanmaz

Sabah uyandığınız anda eliniz telefona gidip sosyal medyada şöyle bir sabah turu atıyorsanız bu da ağır bir bağımlı olduğunu gösterir.  Yüzünüzü yıkayın, kendinize gelin bi’.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!