Almanya’nın Bielefeld şehrinde, 1969 yılında kurulduğu bilinen Bielefeld Üniversitesi yaklaşık 20.000 öğrenciye eğitim imkanı sunmaktadır.

Almanya’nın Bielefeld şehrinde, 1969 yılında kurulduğu bilinen Bielefeld Üniversitesi yaklaşık 20.000 öğrenciye eğitim imkanı sunmaktadır. Okulda yaklaşık 1.500 yabancı öğrenci ve çeşitli alanlarda 2.600 çalışan bulunmaktadır. Ayrıca bu üniversitenin, birçok farklı akademik branşları ve fakülteleri de bulunmaktadır.

Araştırma odaklı bir üniversite olan Bielefeld Üniversitesi; sosyoloji, hukuk, tarih, felsefe ve ilahiyat, sağlık bilimleri, dil bilimi ve edebiyat, psikoloji ve spor bilimleri, matematik, fizik, kimya, mühendislik ve iktisat fakültesi gibi sayısal ve sözel alanlarda eğitime açık bir kurumdur.

Bielefeld Üniversitesi 'nde birçok öğrencinin, öğrenim ücretlerine karşı yaptıkları protestoların merkezlerinden biri olmuştur. Protestolar ile beraber rektör odası dahil pek çok okula ait bina işgal edilmiştir. ASTA’ya göre öğrenim ücretlerinde oylama yapılmış ve %96 ücretlerin kaldırılması lehinde oy vermiştir. Ancak bu oylamaya katılım %22 olmuştur. 2006 yılında üniversite yönetimi öğretim ücretini dönemlik 500€ olarak belirlemiştir.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!