Tayland'a nasıl gidilir? Taylan Türkiye'den vize istiyor mu?

Tayland, Türkiye’den gidenler için vize istemiyor.

Tayland’a gitmek için sadece pasaporta ihtiyacınız olacak. Dikkat etmeniz gereken şey gidiş tarihinizde pasaportunuzun en az 6 ay geçerlilik süresi olmalıdır. Eğer yeni pasaport alacaksanız en az 1 yıllık pasaport almanızı tavsiye ederim. Eğer sürekli yurtdışına çıkıyorsanız veya böyle bir imkanınızın olacağını düşünüyorsanız 10 yıllık pasaport çıkarmanızı öneririm. Arada çok fazla bir ücret farkı yok çünkü.

Pasaportunuzu aldıktan sonra yapmanız gereken şey bir uçak bileti almak olacak. Eğer tur firması ile gidiyorsanız uçak bileti, konaklama ve seyahat sağlık sigortanızı tur firması yapacaktır. Bunlarla uğraşmanıza gerek kalmayacak. Eğer bireysel olarak gidecekseniz bir sigorta acentesinden en fazla 50 tl ödeyerek seyahat sağlık sigortası yaptırabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi Tayland Türkiye’den uzak bir yer ve tek ulaşım seçeneği uçak. Mesafe uzun olduğu için malasef uçak biletlerinin fiyatları biraz yüksek. Zaten ulaşım ücretini saymazsak Tayland’da geçireceğiniz rüya gibi tatil Türkiye’den daha ucuza gelecektir.

Türk firması olarak sadece Türk Hava Yollarının Tayland’a seferi bulunmaktadır. Bu seferler direk uçuş olarak yapılmaktadır ve yaklaşık 8-9 saat sürmektedir. Ancak bilet fiyatları diğer aktarmalı uçuşlara göre daha pahalı. Bilet fiyatlarını skyscanner.com veya benzeri internet sitelerinden öğrenebilirsiniz. Ben şimdi sizler için gidiş-dönüş ücretlerine  baktım Thy 2435TL, en ucuz aktarmalı Aeoroflot firmasının ise 1556 TL, Qatar Hava yolları ise 1732 TL gözüküyor. Bunlar genelde üç aşağı beş yukarı bu fiyatlarda dolaşıyor.

Direk uçuşlarda Uçaklar İstanbul Atatürk Havaalanından kalkıyor ve Bangkok Suvarnabhumi Havalanına iniyor. Eğer aktarmalı olarak gidiyorsanız firmanın uçuş saati bilgilerini kontrol etmenizi öneririm çünkü farklı saatlerde farklı bekleme süreleri olabiliyor. 2-3 saat bekleme süresi idealdir.

Tayland’ın para birimi Baht’tır. Tayland’a giderken yanınızda dolar veya Euro götürmenizi tavsiye ederim. Çünkü TL’yi birçok döviz bürosu bozmuyor veya bozan olursa da değerinin altında bozuyor. Burada dikkat etmeniz gereken şey götüreceğiniz paraların 100 lük banknotlar olması çünkü bozuk paralar yani 50 dolar 20 dolar 10 dolar gibi daha düşük değerden bozdurulur. Örneğin 100 doları 31 bahttan bozduran yer 50 doları 30,5 bahttan bozduruyor. 1 dolar yaklaşık olarak 31 baht etmektedir.

 Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Aklınıza takılan soruları yorum yazarak sorabilirsiniz. Sitemizde hiçbir soru yanıtsız kalmayacaktır.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!