Kilo vermek ve fit bir görünüme kavuşmak amacıyla yapılan diyet programları bazı hatalardan dolayı başarısızlıkla sonuçlanabiliyor. Bu nedenle bu hataları önceden...

Kilo vermek ve fit bir görünüme kavuşmak amacıyla yapılan diyet programları bazı hatalardan dolayı başarısızlıkla sonuçlanabiliyor. Bu nedenle bu hataları önceden bilerek diyet programlarını uygulamaya geçmek daha yerinde bir karar olacaktır.

Diyet Yaparken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Kilo Verme Amaçlı Öğün Atlamak: Genelde “öğün atlayıp yemek yemezsem kilo veririm” şeklinde yaygın bir görüş vardır. Ancak bu son derece yanlış bir yöntemdir.Özellikle sabah kahvaltısının aksatılması öğle öğününde daha fazla yemek yenilmesine sebep olacağı için kilo almaya neden olacaktır. Bu nedenle diyet yaparken asla öğün atlamamalı, sabah kahvaltısına önem vermeli gün içerisinde ara öğünlerle takviye yapılmalıdır.

Hızlı Yemek Yemek: En sık yapılan hatalardan biri de çok hızlı yemek yemektir. Hele ki günümüz dünyasında çalışan bireyler zamandan tasarruf etmek için sağlıklarından olmak pahasına hızlı yemek alışkanlıklarına bırakamamaktadırlar. Hızlı yemek midede şişkinlik yapacak ve hazımsızlığa neden olacaktır. Oysa ki yavaş yavaş yemek, lokmaları küçük parçalar halinde alıp, her lokmayı iyice çiğnemek daha az yememize neden olacaktır.

Rastgele Diyet Programları Uygulamak: Diyet yapmak ciddi bir iştir. Bu nedenle diyete başlamadan önce bir sağlık taramasından geçmeli ve diyetisyen gözetiminde diyet yapmaya özen göstermelidir. Sırf kilo vereceğim diyerekten kulaktan dolma ya da medya vasıtası ile öğrenilen ve büyük vaatler sunulan diyetlerden uzak durmalıdır. Çünkü her bünye farklı olacağı için her diyet programı her insana faydalı olamayabilir.

İçeceklerin Kilo Aldırmayacağını Düşünmek: Sıvı içecekler kilo aldırmaz diyerekten her önümüze gelen içeceğe yüklenmek de maalesef diyet yaparken yaptığımız hatalardan biridir. Özellikle hazır meyve suları ve meşrubatlar, kola ve sütlü bir çok içecek diyetimizi bozacak yüksek kalorilere sahiptir.

 Bunların dışında diyet yapanların mutlaka iradelerine sahip çıkmaları ve başarılı olacaklarına kendilerine inanmaları gerekmektedir.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!