Giysilerimizdeki, kumaşlarımızdaki bazı inatçı lekeleri çıkartamamak, hemen hemen hepimizin başına gelmiş, can sıkıcı bir durumdur. İşte size kumaş lekelerindeki ...

Giysilerimizdeki, kumaşlarımızdaki bazı inatçı lekeleri çıkartamamak, hemen hemen hepimizin başına gelmiş, can sıkıcı bir durumdur. İşte size kumaş lekelerindeki boya lekesinden, kan lekesine kadar bir çok inatçı lekenin nasıl çıkartılabileceğine dair ipuçları…

Kumaş Üzerindeki İnatçı Lekeler Nasıl Çıkartılır?

Eğer kumaş beyaz renkli ise lekenin olduğu kısmı limon suyu ile silip daha sonra kumaşı soğuk suyla durulayabilirsiniz.

Lekenin olduğu kumaş renkli ise leke eğer daha önceden oluşmuş eski bir leke ise gliserinli suyla lekeyi silerek çıkartabilirsiniz. Ancak leke yeni oluşmuş bir leke ise bir yumurtanın sarısını suyla karıştırarak bu karışınla lekeyi silip çıkartabilirsiniz.

Kumaşlarınızın üzerindeki lekeler eğer boya lekesi ise ve boya henüz yeni leke oluşturup henüz kurumadıysa hemen onu terebentin ile silerek çıkartabilirsiniz. Ancak kumaşın üzerindeki boya lekesi kurumuşsa bunu çıkartabilmek için kumaşınızı sabunlu suyla güzelce yıkadıktan sonra bir iki saat suda bekletin. Daha sonra boya lekesini kumaşa zarar vermeden kazımaya çalışın ve en son olarak terebentin ile silin. Terebentini inşaat malzemesi satan yerlerde ve yapı marketlerinde bulabilirsiniz.

Kumaşın üzerinde kan lekesi varsa bunu çıkartabilmek için beyaz kumaşlarda kan lekesinin olduğu kısma oksijenli su damlatıp biraz çitiledikten sonra sabunlu ılık suda yıkayarak durulayabilirsiniz. Eğer kan lekesi renkli bir kumaş üzerinde ise bir miktar nişastayı suyla karıştırın.Hamur kıvamında olacak bu nişastalı su karışımını kan lekesinin olduğu yere sürterek yapıştırın. Lekenin olduğu kısımdaki bu karışım iyice kuruduktan sonra bir fırça yardımıyla temizleyin.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!