Günümüzde pek çok kişi uzak mesafe ilişkilerinin bilinmeyen topraklarına adım atıyor. Bu konuda pek çok yazı var, söylenen çok söz var. Ama temelde basit bir formül uzak mesafe ilişkileri sürdürmek için oldukça faydalı oluyor.

Geçmişte insanların çoğu hayatlarının aşkını uzun mesafeler kat etmeye gerek kalmadan bulabiliyorlardı. Peri masallarında ana karakterin aşkı genellikle kendisiyle aynı köyden ya da yakındaki kasabadandır. Gerçek hayatta da, eskiden insanlar çocukluk aşklarıyla evlenirler, komşularıyla ya da mahalleden arkadaşları ile sevgili olurlardı. İlişkilerde mesafe unsuru gündeme gelmiyordu.

İletişim çağında ise bu olgu çok büyük bir değişim yaşadı. Artık mesafe ilişkilerin neredeyse en önemli faktörü haline geldi. Çiftler birbirinden binlerce kilometre uzaklıktaki şehirlerde yaşayabiliyor ya da aynı şehirde tanışmış bir çift sonradan iş için farklı şehirlere gitmek zorunda kalabiliyor.

Peki uzak mesafeli ilişkiler sürdürülebilir mi? Ömürleri uzun olabilir mi? Evet, olabilir..

Uzak mesafe ilişkisi çifti

Uzak mesafe ilişkisi iki kişinin birbirinden uzak yerlerde yaşadıkları sevgililik ilişkilerine verilen ad. Uzak mesafe ilişkisi denilebilmesi için sevgililerin birbirinden en az kaç kilometre ötede yaşaması gerektiği ise tartışmalı bir konu. Bu konuda spesifik bir ölçü yok. Binlerce kilometre ötedeki bir şehir de olabilir, birkaç saat mesafedeki komşu kasaba da; yaşam şekliniz, işinizin yoğunluğu gibi faktörler de kilometreler kadar görüşme sıklığınızda belirleyici olacaktır.

1- Temel formül

1- Temel formül

Uzak mesafe ilişkilerini sürdürmenin çok temel ve basit ama aslında bir o kadar da zor bir formülü var. Uzak mesafe denkleminiz şöyle olmalı: “X kişisi + Y kişisi = Başarılı uzun mesafe ilişkisi çifti”. Evet, aslında bu kadar basit. Ne demek istediğimizi biraz daha açalım; bir uzak mesafe ilişkisine başladığınızda etrafınızdaki herkes yorum yapar. Bunun yürümeyeceğini söylerler ya da ilişkinize dair başka yorumlarla kafa bulandırırlar. Sevgilinizle yüz yüze görüşemediğiniz için, uzak mesafe ilişkilerinde çevredekilerin yorumları diğer ilişkilere göre daha tehlikelidir. Onlara kesinlikle kulak asmayın. İlişkiniz sadece siz ve sevgiliniz arasında olsun ve iletişiminizi kesinlikle üçüncü kişiler aracılığı ile yapmayın, meselelerinizi birlikte çözerek halledin, çevrenizdekilerden önce birbirinize anlatın.

En yakın akrabalarınız ve arkadaşlarınız bile uzak mesafe ilişkinizin yürümeyeceğini söyleyebilir, moralinizi bozmaya çalışabilirler. Dinlemeyin. Etraftakilerin nasıl hissettiğine değil, kendi hislerinize bakın.

2- Online flörtün popülaritesi artıyor

2- Online flörtün popülaritesi artıyor

Günümüzün en hızlı yükselen trendlerinden birisi de online flört. Önceki yıllarda bu durum bir tabu olarak görülse de günümüzde çok normal karşılanıyor. İnternet flörtü ile insanlar ufuklarını genişletip yaşadıkları şehrin dışına da bakabiliyorlar. İnternetteki flört siteleri geleneksel flörte karşı çok ciddi bir alternatif haline geldi. İnternetteki flört siteleri ile birlikte pek çok uzun mesafe ilişkisi de çiçekleniyor. Chat odaları ile başlayan internet flörtü tarihi kısa zamanda sevgili bulma sitelerine ve sosyal medyaya evrildi.

Aşkın nerede bulunacağı hiç belli olmaz. Yanı başınızda bulamadığınız aşk binlerce kilometre ötedeki başka bir şehirde olabilir. Uzak mesafe ilişkileri çiftlerin birbirleriyle iletişimini değiştiriyor, internet sayesinde dünya yeni bir ilişki şekli ile tanışıyor.

3- Dürüst iletişimin değeri

3- Dürüst iletişimin değeri

İletişim her zaman hayati bir öğedir. Eğer gerçekten bir şeyler paylaşmak ve ilişkinizi uzun soluklu tutmak istiyorsanız yapabileceğiniz en iyi şey sevgilinizle içten, açık, dürüst bir iletişim kurmaktır. Uzun mesafe ilişkilerdeki en önemli sorunlardan birisi güvensizlikler ve şüphelerdir. Onun nerede ne yaptığını her zaman takip edemez, bilemezsiniz. Bu konuda birbirinize anlayış göstermeli, birbirinizi rahatlatmak için dürüst iletişim kanalını her zaman açık tutmalısınız.

4- Telefonun ötesine geçmek

4- Telefonun ötesine geçmek

Teknoloji o kadar ilerledi ki artık telefonda konuşmak eski moda bir şey haline geldi. Uzun mesafe ilişkisinde bir süre sonra onun sadece sesini duymak artık sizi tatmin etmez. Yüzünü de görmek istersiniz, yaşadığı ortamı görmek, beden dilini izlemek istersiniz. Neyse ki teknoloji bu konuda imdada yetişiyor. Skype ve benzeri yazılımlar birbirinizi görebilmenizi sağlar, üstelik zaten sabit bir internet ücreti ödüyorsanız birbirinizi görmek için ekstra para harcamazsınız, herhangi bir zaman limiti yoktur. Ama yalnız bununla da yetinmeyin, gün içerisinde Skype açamadığınız zamanlarda, örneğin işyerindeyken ona eski aşk mektupları tadında e-mailler yazabilirsiniz. Bu gibi hareketler bağınızı güçlendirir, paylaşımınızı arttırır ve birbirinize verdiğiniz değeri kanıtlamanıza yardımcı olur.

Günümüzde akşamları mısır patlatıp ekran karşısına geçerek Skype sayesinde birlikte film izleyen uzak mesafe çiftleri az rastlanan bir durum değil. Teknolojinin nimetlerinden faydalanın!

5- Kişisel bariyerlerinizi yıkmak

5- Kişisel bariyerlerinizi yıkmak

Bir uzak mesafe ilişkisinde kişisel bariyerlerinizi yıkmak ve konfor bölgenizden çıkmak durumunda kalabilirsiniz. Çevreniz bu konuda sizi yanıltmaya çalışacak, başaramayacağınızı söyleyecek ama kulak asmayın. Uzak mesafe ilişkisine adapte olmak bazı özveriler gerektirecektir, ihtiyaçlarınızı, kendinizi arka plana atmayın ama ilişkinin getirdiklerine de adapte olmaya çalışın. Bazen onu görmek için yüzlerce kilometre yol gitmek, zamanla yarışmak, yorgunluklarla başa çıkmak, hiç bilmediğiniz bir şehre, yabancı bir ortama uyum sağlamak ya da toplumsal tabulara karşı çıkmak zorunda kalacaksınız. Bunları ilişkinin değerini arttıran tecrübeler olarak görün. Aileniz, arkadaşlarınız, işiniz ve uzaklardaki sevgiliniz arasındaki dengeyi kurmak zor ama bir kez başardığınızda çok keyifli olacak.

6- Uzak mesafe ilişkisinden evlilik saadetine

6- Uzak mesafe ilişkisinden evlilik saadetine

Eğer sevgilinize gerçekten değer veriyor ve seviyorsanız uzak mesafe ilişkinizin bir meyvesi, ödülü olacağını bilin. Sevginiz yeterince güçlüyse ayrı kaldığınız günler sona erecek ve belki de evlenip hayatlarınızı birleştireceksiniz. Aşkınızı uzaklarda bulduğunuzda üzülmeyin, biraz karşılıklı sabır ve anlayışla çok da keyifli bir uzak mesafe ilişkisi yaşanabileceğini ve bunu sonunda mutlu bir evlilikle taçlandırabileceğinizi bilin.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!