Yüksek Tansiyon - Haute Tension Film İncelemesi

Soğuk renklerin hakim olduğu bir hastane odasında derin yaralar içindeki bir genç kız histerik bir şekilde durmaksızın aynı cümleyi tekrarlar. “Aramıza kimsenin girmesine izin vermeyeceğim!” Derin bir travmanın etkisinde olan kızın bulunduğu hastane odasından ani bir geri dönüşle ormanlık alana geçiş yaparız. Kendini kaybetmişçesine kanlar içinde koşturan kızın, yemyeşil bir ormanlık alanda üzerimize yaydığı gerginliği tamamlayan rahatsız edici bir müzik ve araba farlarıyla ışıklandırılan özgün bir jenerik. Gizem, merak, heyecan, gerilim… İyi bir korku filminin açılışı için olması gereken her şey, ileride olacakların da sinyalini verir gibidir…

2003 yapımı Fransız filmi “Haute Tension” (Yüksek Tansiyon), günümüz korku sinemasının önemli isimlerinden olan genç yönetmen Alexandra Aja’nın dünyada geniş kitlelerce tanınmasını sağlayan filmi olarak göze çarpıyor. 1978 doğumlu Aja’nın filmografisine baktığımızda tek tük filmlerde oynadıktan sonra yönetmen koltuğuna geçtiğini ve bir iki denemesi olduğunu görüyoruz. Ama “Yüksek Tansiyon”un yarattığı etkiye bakarsak Fransız şiddet ve korku sineması gibi yönetmenin başarı grafiği de bu filmle yükselişe geçmiş. Aja, son derece sert ve kanlı sahneleri içinde barındıran filmini, 70’ler ve 80’lerde çekilen slasher türündeki korku filmlerine bir saygı duruşu olarak nitelendiriyor. Argento’nun bol kanlı klasiklerinin yanı sıra Teksas Katliamı gibi türün öncülerine kadar bir çok korku klasiğinin etkileriyle bezenmiş olan film, günümüz teknikleriyle gerçekçi bir etki yaratmayı başarıyor.

Senaryosunu yönetmen Alexandra Aja ve çocukluk arkadaşı Gregory Levasseur’in birlikte yazdığı filmin ana karakterlerini, iki üniversite öğrencisi olan Alex ve Marie oluşturuyor. Alex’in ailesinin yaşadığı sessiz sakin çiftlik evine gidip ders çalışmaya karar veren ikili, yola çıktıkları günün gecesinde eve varırlar. Kısa bir görüşme faslından sonra uyumak için yataklarına geçen ev sakinleri çok geçmeden kapı sesiyle uyanırlar. Baba, kapıyı açtığında iri yapılı ve tekinsiz bir yabancıyla karşılaşır. Daha ne olduğunu anlamadan saldırıya uğrayan ev sahibi vahşi bir şekilde öldürülür. Ev sınırlarına girmiş olan yabancı, yavaş ve emin adımlarla evin diğer fertlerini de öldürmek için ilerlemeye başlar. Kısa bir süre içinde evi kana bulayan soğukkanlı katilden saklanmayı başaran Marie cinayetlere şahit olurken, Alex katil tarafından yakalanıp kelepçelenerek kaçırılır. O andan itibaren Alex, arkadaşını kurtarmak ve katilin ardındaki sır perdesini aralamak için harekete geçecektir. Bu müthiş kovalamaca nerede sona erecektir, katil kimdir ve neden bütün aileyi katletmiştir? İzlerken bir yandan sürükleyici hikayenin etkisinden çıkamazken bir yandan da kafanızda oluşan sorulara yanıt bulmaya çalışarak beyin fırtınası yapacağınız bir film var karşınızda.


Kategoriler: 2000-2010 Arası, Film Arşivi, Fransa, H, Orçun 'Gorcun' Tunalı, Slasher

Yönetmen: Alexandre Aja

Senaryo: Alexandre Aja, Grégory Levasseur

Imdb Puanı:6.8/10

Yapım: 2003, Fransa, 91 dakika

Oyuncular: Cécile De France, Maïwenn Le Besco, Philippe Nahon, Franck Khalfoun, Andrei Finti


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!