V for Vendetta 2005 yapımı bir film olmasına rağmen, Türkiye’de 31 Mart 2006 tarihinde “V” ismiyle gösterime girmişti...

V for Vendetta 2005 yapımı bir film olmasına rağmen, Türkiye’de 31 Mart 2006 tarihinde “V” ismiyle gösterime girmişti. Matrix’ in yapımcıları olan Wachowski kardeşlerinin bence en iyi yapımı olan bu filmi James McTeigue yönetti. James McTeigue bu filmden sonra son derece vasat bir film olan “Invasion” filmini de yönetti.

V for Vendetta da son zamanlarda çok karşılaştığımız bir çizgi roman uyarlaması. Başkahramanımız V (Hugo Weaving) hükümetten hiç memnun değildir. Zaten menun olmak da mümkün değil. Son derece sert bir yönetim tarzı hakimdir ve gece vakitlerinde sokağa çıkma yasağı vardır.

Filmimizin diğer kahramanı olan Evey (Natalie Portman) bu yasağa rağmen bir gece sokağa çıkar ve hükümetin denetleyicileri olan Fingermen tarafından köşeye kıstırılır. Kahramanımız V ile Evey işte tam burada karşılaşır. V, Evey’i denetleyicilerden kurtarır ve Evey’i bir konsere davet eder. Konser adliye binasının patlamasından ibarettir ve Evey ne kadar dehşete düşse de V’nin düşüncelerine ve cesaretine hayran kalır.

Hükümet olayı örtbas etmek için, adliye binasının yenilenmesi için yıkıldığını insanlara inandırır, ancak V bu kadarı ile yetinmiyor. Hükümetin başında olan insanlarla geçmişten kalan açık bir hesabı olan V, gerçek planını hayata geçirmek için halkı TV kanalından kenetlemeye çalışır.

Bundan sonrası hükümette çalışan polis memuru Finch, V ve Evey arasında geçer. Olaylar karmaşık bir hale dönüşür ve filmin sonu merakla beklenir.

Filmde hükümet insanın organlarından oluşmaktadır. Hükümetin başındaki Adam Stutler (John Hurt) hükümetin başıdır. Polis memur Finch ve diğer memurlar hükümetin gözüdür ve denetleyiciler elleridir (Fingermen).

V for Vendetta sizi koltuğunuza bağlayacak. Muhteşem diyaloglar, görsellikler ve harikulade oyunculuk nefesinizi kesecek. Hükümetin işleyişine isyan edeceksiniz, V’nin arkasında olacaksınız. Evey’e hem uyuz olacaksınız hem bayılacaksınız, ona acıyacak ona destek vereceksiniz.

132 dakika yetmiyor, bitmesini istemeyeceksiniz. Kendi ülkenizde de bir V olmasını dileyeceksiniz. Yarın bir gün V gibi biri çıksa bu ülkede sonuna kadar arkasında dururum diye düşüneceksiniz ama hepimiz şunu biliyoruz: Ülkemize on V gelse bile, biz sadece kendimizi düşünerek kılımızı bile kımıldatmayız. Ama başarı geldiğinde de hiç bir şey yapmamamıza rağmen kendimize pay çıkartırız.

V for Vendetta'yı izleyin….uyanın!

HALK HÜKÜMETİNDEN KORKMAMALI,

HÜKÜMET HALKINDAN KORKMALI!


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!