Pan’s Labyrinth (Pan’ın Labirenti) son yıllarda beni en çok etkileyen filmlerden bir tanesi oldu. Guillermo del Toro’nun hayal gücüne ve kurgularına zaten hayranım, ama bu film bir başka...

Pan’s Labyrinth (Pan’ın Labirenti) son yıllarda beni en çok etkileyen filmlerden bir tanesi oldu. Guillermo del Toro’nun hayal gücüne ve kurgularına zaten hayranım, ama bu film bir başka.

1944 yılında faşist İspanya döneminde geçen hikayede Ofelia (Ivana Baquero) isimli küçük bir kızın etrafında dönenler anlatılıyor. Babası vefat etmiş olan Ofelia hamile olan annesiyle birlikte yeni üvey babasıyla tanışmak ve onunl yaşamak için başka bir şehre yerleşir. Yolda mola verdikleri ormanlık bir alanda garip bir böcek çeker Ofelia’nın ilgisini, ama böcekle ilgilenmek için fazla vakti yoktur, çünkü yolculuk devam eder.

Ofelia’nın yeni üvey babasıyla ilk kez tanıştığı an bize üvey baba Captain Vidal’ın (Sergi Lopez) ne kadar da katı ve sert biri olduğunu gösteriyor. Captain Vidal ayaklanan gerilla savaşçılarına karşı amansız bir mücadele veren faşist bir askerdir. Yöntemeleri de son derece sadistçedir.

Tekrar Ofelia’ya dönelim. Yeni yuvasından ve üvey babasından hiç hoşnut olmayan Ofelia’nın hayatı bir gecede değişiverir. Ormanda gördüğü böcek yatak odasında Ofelia’yı bulur ve bir periye dönüşür. Ofelia periyi takip ederek bir kuyunun dibinde onu bekleyen tuhaf ağaç adam ile karşılaşır. Ağaç adamın anlattıklarına göre Ofelia yıllar önce kaybolan bir prenses ve prensesin dünyasına geri dönebilmek için farklı görevleri yerine getirmek zorundadır. Dev kurbağalar, canlı zencefil kökleri ve gözerli elinde olan acımasız yaratıklar….

Ofelia bu tehlikeli görevleri yerine getirmeye çalışırken savaş da son hızıyla devam etmektedir. Captain Vidal’ın hizmetçilerinden biri olan Mercedes (Maribel Verdu) gerilla savaşçılarına katılmış olan kardeşi için endişelenmektedir ve ona yardım etmeye çalışırken kendi hayatını tehlikeye atmaktadır.

Guillermo del Toro hem muhteşem bir senaryo yazmış hem de ustaca yönetmiştir. Oyuncular performansları ile izleyicileri büyülüyor. Özellikle küçük Ivana Baquero ve Sergi Lopez’in performansları ayakta alkışı hakkediyor.

3 dalda Oscar ödülü alan bu film, genç bir kızın etrafında olanlar ile nasıl başettiğini anlatyor bize. Çevresinde gerçekleşen zalimce olaylardan yarattığı dünyaya nasıl kaçtığını. Bir nevi peri masalı gerçek dünyaya karşı.

Filmi izlerken hangi dünyanın gerçek olduğunu unutuyorsunuz. Biribine mükemmel bir şekilde bağlanan dünyalar arasında gidip geleceksiniz. Ağaç adam Ofelia’ya gerçkten yardım mı ediyor yoksa kötü amaçları mı var? Mercedes’in kardeşi yakalanacak mı? Captain Vidal’ın sonu ne olacak?  Bütün bu gizeme ve heyecana eklenen olağanüstü görsel efektler ve ruhunuza dokunan müzik sizi koltuğa bağlayacak.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!