Heat – Büyük Hesaplaşma, De Niro vs. PacinoSinema tarihinin kuşkusuz en büyük iki oyuncusunu bir araya getiren “Heat” uzun zamandır kült filmler arasındaki yerini almış durumda...

Heat – Büyük Hesaplaşma,  De Niro vs. PacinoSinema tarihinin kuşkusuz en büyük iki oyuncusunu bir araya getiren “Heat” uzun zamandır kült filmler arasındaki yerini almış durumda. Peki nedir bu filmi kült statüsüne taşıyan?

Michael Mann’ın yönettiği 1995 yapımı filmini bu statüye taşıyan en belirgin unsur tabi ki Robert de Niro ve Al Pacino’nun aynı filmde rol almasıdır. Ama bununla da kalmıyor. De Niro ve Pacino hırsız-polis rolünde.

Bu filmi izleyen herkes sonunda kimin kazanacağını merak etmiştir. Ama bu filmde taraf tutmak o kadar da kolay değil. Kimin kazanmasını isteyeceksiniz? Üstün zekasıyla ve karizmasıyla muhteşem soygunlar gerçekleştiren Robert De Niro’yu mu yoksa soğukkanlı ve cool bir polis olan Pacino’yu mu?

90′lı yılların en iyi filmlerinden biri olan “Heat” altı farklı ödüle aday olmuş olsa da bunlardan hiçbirini alamamıştır. Ama çok da önemli değil zaten.

Tarihe geçen bir film bu. Pacino vs. De Niro.

Uzun yıllar sonra bu efsanevi ikili “Righteous Kill” (2008) filminde yeniden bir araya geldi ama “Heat”teki başarının tekrarı gelmedi.

Bunun nedeni, bu sefer aynı safhada savaşan De Niro ve Pacino’nun çekişmesinin olmamasından mıdır yoksa hikayenin de “Heat” kadar ilginç olmadığından mı?

Michael Mann 1995 yılında bir ilke imza atarak Robert de Niro ve Al Pacino’yu iki düşman olarak ekrana yansıtmıştır. Üstelik muhteşem bir hikaye ile. Robert deNiro mu Al Pacino mu tartışmalarına belki de bir nokta koydu bu film. Çünkü anlaşılan o ki, iki oyuncu da üstün performanslarıyla birbirinden  farksızdı.

Bu olayı gözardı edip de izleyebilenler aksiyon dolu, güzel replikli bir film izleyecektir. Ben buradan her ikisine şapka çıkartıyorum.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!