Cinsel hayatı büyük anlamda olumsuz yönleriyle etkileyen ve eşler arasında çoğu zaman cinsel anlaşmazlıklara neden olan vajinismus...

Cinsel hayatı büyük anlamda olumsuz yönleriyle etkileyen ve eşler arasında çoğu zaman cinsel anlaşmazlıklara neden olan vajinismus, tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Konusunda uzman olan doktorların gözetimi altında tedavi sürecini başlattığınızda daha sağlıklı sonuçları elde edebilirsiniz. Hastalık tedavisine başlandığında ilk olarak yapılan şey, hastanın genel olarak hayatı incelenir. Çocuklukta yaşadığı talihsiz bir olayın olup olmadığına, herhangi bir şekilde tacize uğrayıp uğramadığına bakılır. Eğer bu gibi etkenler hayatında yok ise, vajinismus hastalığına neden olan diğer etkenlere bakılır. Bu nedenler arasında da en çok görülen sorun, ailenin küçük yaşlarda baskı uygulamasıdır. Cinsellik konusunu farklı yerlere çekerek, kız çocuklarının korku ile büyümesine neden olurlar. Bu da ilerleyen zamanlarda evliliklerinin kâbusa dönüşmesine neden olabilir.

Vajinismus tedavisi, birkaç evrenin tamamlanmasından sonra uygulanır. Hasta öncelikle jinekoloji uzmanı tarafından tedavi edilir. Kızlık zarının neden olabileceği ihtimalleri değerlendirilir ya da farklı bir fiziki neden var ise bu konu üzerinde daha fazla incelemeler yapılır. Tüm bunların etken olmadığı görülürse, vajinismus tedavisi için psikolojik destek verilir. Terapi yapılarak hastanın iyileşmesi sağlanır. Ülkemizde ve dünyada çok sık görülen bu hastalık üzerine mesai harcayan uzmanlara danışarak sorunlardan kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Sağlıklı bir evlilik, ilerde etken olacak çocuklar ve daha mutlu bir aile profili için vajinismus hastalığını önemsiz bir şey gibi görmeyin. 


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!