İnsanların en temel rahatsızlıklarından birisi omuz ağırsı sorunudur. Bu hastalığın tedavi edilmesi için hastalığın temel kaynağının iyi belirlenmesi gerekir. Hastalık lokal

İnsanların en temel rahatsızlıklarından birisi omuz ağırsı sorunudur. Bu hastalığın tedavi edilmesi için hastalığın temel kaynağının iyi belirlenmesi gerekir. Hastalık lokal bozukluktan mı, sistematik bir hastalık sonucu mu ortaya çıktı yoksa başka bir sorunun yansıması mı olduğu iyi teşhis edilmesi gerekir.

Omuz ağrıları bazı meslek guruplarında sıklıkla görülen bir hastalıktır. Boyacı, marangoz, kaynakçılık meslek guruplarından olan kişiler mesleki işleri gereği omuzlarını sıkça kullanmaktadır. Bu durumun sonucunda omuz ağrıları bu meslek gurubundan kişileri daha çok tehdit etmektedir.

Omuz ağrısı çeken birisinde ateş ve kilo kaybı varsa mutlaka bir dâhiliye iç hastalıkları uzmanına görünmesi tavsiye edilir. Omuz hareketlerini kısıtlı düzeyde yapabiliyorsa mutlaka fizik tedavi uzmanlarına gitmeleri tavsiye edilir.

Omuz ağrısını dindirmek için omuz bir askıyla omuz dinlenmeye alınmalıdır. Kol vücuda yapışık, el ve ön kol biraz yüksek tutulmalıdır. Bu şekilde omuz ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Omuz ağrısın için 48 saat boyunca omuza buz uygulaması yapabilirsiniz. Sürekli 3 saat arayla 20 dakika buz uygulaması omuz ağrılarına iyi gelecektir.

Omuz ağrısı için paracetamol ve antienflamatuar ilaçları kullanılması doktorlar tarafından genelde tavsiye edilmektedir. Bu ilaçlar omuz bölgesindeki kasların gevşeyerek kemiklerinizin yerine oturmasını sağlayacaktır.

Omuz ağrısı için sağlam kolunuzu bir masaya iyice destekleyin. Ağrılı olan kola önden ve yandan dairesel hareketler yapılır. Günde 3–4 defa bu uygulama yapılır. Her uygulamayı 4–5 dakika kadar uzun tutmanız tavsiye edilir.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!