Diş Çekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş bakımı kadar, diş çekimi sonrasında da dikkat edilmesi gereken bir takım unsurlar mevcuttur. Diş çekimi sonrasında ki süreç, dikkatli bir şekilde atlatılmadığında, farklı ağız ve diş problemleri ile karşılaşabilir ve hatta yeni diş çürüklerinin oluşmasına sebebiyet verebilirsiniz. Ağız ve diş sağlığı, her birey için dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Vücudumuza besin olarak giren tüm yiyecek ve içeceklerin, neredeyse tamamının ağız yolu ile alındığı düşünülürse, ağız ve diş sağlığının aslında ihmal edilmeyecek bir durum olduğu daha iyi anlaşılacaktır.

Bu yazımızda sizlere, diş çekimi sonrası nerelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgiler vereceğiz.

Diş çekimi sonrası, dikkat edilmesi gerekenler;

Dişinizi çektirdikten sonra, dişinizin yerine konulan ve tampon olarak adlandırılan pamuğu, 30 dakika boyunca konulan yerde bekletin. Kanama büyük oranda devam ediyorsa, bu süreyi biraz daha uzatmanızda yarar vardır.

Dişinizi çektirdikten sonra, iki saat içerisinde hiçbir yemek yememeye dikkat edin. Özellikle aynı gün içerisinde, çok soğuk ya da çok sıcak yiyecek ve içecekler tüketmekten uzak durun.

Dişinizi çektirdiğiniz gün içerisinde ağzınızı belirli aralıklarla, su ile çalkalayın.

Diş çekiminden sonraki 24 saat içerisinde, sigara içmemeye özen gösterin. Nihayetinde ağız içerisinde bir yara oluştuğu için, farklı enfeksiyonların görülmesine açık bir durum söz konusu olacaktır. Sigara içmekte, yara üzerinde ve ağız içerisinde enfeksiyonların görülme oranını arttıracaktır.

İlk 48 saat alkol kullanmayın. Alkol diş eti iltihaplarına neden olabileceği gibi, çekilmiş bir dişin ardından alınacak alkol, ileri ki dönemlerde diş etinizin çekilmesine de yol açabilmektedir.

Çekilen dişin olduğu bölgeye, enfeksiyon riski bulunması nedeniyle dokunmayın. Diliniz ile çekilen diş çukuruyla oynamayın. Yaranın bir önce kapanması ve komşu diş köklerine zararlı unsurların (asitli içecekler, yemek kalıntıları vb.) girmemesi için, diliniz ile yarayı kontrol etmeyiniz.

Dişiniz çekildikten sonraki ilk 6 ile 24 saat arasında kanamanız hala devam ediyor ve hafiflemiyorsa, yeniden bir diş hekimine giderek durumu bildirmeniz yararlı olacaktır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları