Ülkeleri gezip sokak modasına dair fotoğraflar çeken fotoğraf sanatçıları sayesinde başka yerlerde yaşayan insanların günlük hayatta neler giydiği, neler

Ülkeleri gezip sokak modasına dair fotoğraflar çeken fotoğraf sanatçıları sayesinde başka yerlerde yaşayan insanların günlük hayatta neler giydiği, neler sürdüğü, neler taktığı konusunda fikir sahibi olmamız mümkün oluyor. Fransa sokak modası fotoğrafları da bohemleri, hippileri, lüks stilde giyinenleri, kokoşları, vintage’leri, grunge’ları ve daha farklı tarzlara bürünenleri yansıtan görünümler sunuyor. 

  

‘Küçük siyah elbise’ klasiğinden büyük yakalı ve yarım kollu desenli kabanlara kadar birçok farklı parçayı görebiliyoruz Fransız sokak modası fotoğraflarında. Çiçekli bir elbiseyi ince bir kemerle ve saçlarındaki aksesuarlarla tamamlamış olan bayan gayet güvenli ve keyifli görünüyor.

  

Sokak modasının kural tanımadığını, uyum ve sınır tanımadığını Paris sokak modası fotoğrafları ve diğer Fransız şehirlerinde çekilmiş fotoğraflar sayesinde iyice net bir şekilde görüyoruz. Bir giyim eşyası veya aksesuarın artık ‘demode’ sayılması sokak modasının gereğince kafasına göre takılan insanları hiç ilgilendirmiyor. Onlar canları ne isterse onu giyerken ne renk uyumunu, ne de bir moda ikonu gibi görünmeyi önemsiyorlar. Böylece bir zamanların modası olan göğüs kısmı desenli-alt kısmı düz kazakları veya kırkyama (patchwork) tarzında bir yorganı andıran elbiseleri rahatça giyip, yine desenli bir çantayla tamamlayıveriyorlar.

Sokak modasını yansıtan bazı fotoğraflar kıyafette modaya uymaktan değilse bile belli bir uyumu yakalamaktan hoşlananlar için uygulanması mümkün olmayan, oldukça sıra dışı ve bildiğimiz uyum kanunlarına aykırı görünümler içeriyor. Fransa sokak modası fotoğraflarının bir kısmında ise yine modayla ilgisi olmayan ama birçok kişinin estetik bulabileceği görüntüler bulunuyor. Siyah külotlu çorap ve kısa eteği açık gri tonunda bir kazak ve büyükçe bir kırmızı çantayla tamamlayan genç kızda bunu görebiliriz mesela. 

Her tipteki şapkalar, çizgili altların üzerine giyilmiş desenli üstler, yüksel belli bol pantolonlar, asimetrik etekler, mini kot şortların üstündeki ceketler; gördüğünüz üzere Fransa sokak modası gerçekten de ‘kemerim şapkama uydu mu, bu elbiseyle bu saç rengi olur mu, çizgiliyle çiçekli bir arada giyilir mi…?’ gibi sorular sormuyor. Giyiveriyor sadece; ne eserse artık. Görüntüler belki klasik anlamda uyumlu değil, modaya uygun-hiç değil; ama kıyafetlerin içindeki kişilerin çoğu gayet rahat ve keyifli görünüyor.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!