İtalya'da her şeyin bir “stilo”su yani stili vardır, yemeklerine de bu stil yansımıştır. İşte İtalyan mutfağının Dünya’ya mal olmuş en güzel 8 yemeği.

1. Osso Buco

Osso Buco

Dana incikle yapılan bu şahane yemek hem çok  lezzetli  hem de bütçeyi fazla zorlamayan bir lezzettir. Ek olarak domatesin bu yemeğe sağladığı  katkı ise kesinlikle yadsınamaz.

2. Tiramisu

Tiramisu

Türkiye’de tam anlamıyla tarifi uygulanmasa da tiramisu’ya İtalyanlar gibi bizde bayılıyoruz. Dünya’nın her yerinde en yenilesi tatlılardan biri  tiramisu.

3. Spagetti

Spagetti

Kolay hazırlanması ve bütçe dostu olması yüzünden bilhassa öğrenci evlerinin vazgeçilmezidir spagetti. Spagettinin en büyük özelliği hem kolay yapılması, ucuz olması ve hemen hemen üstüne ne koyarsanız koyun muhteşem olmasıdır. Fesleğen, domates ve makarnanın şahane bir kesişimidir Spagetti...

4. Minestrone

Minestrone

Sadece İtalyanlara özgü bir çorba olan  bir Minestrone vitamin deposudur. Çorbanın içine pirinç/makarna ve fasulyenin yanına yapıldığı mevsimin taze sebzeleri koyulabiliyor. Bu yüzden de net bir tarifini bulmak çok zor.

5. Risotto

Risotto

Tam adı Risotto alla Milanese (Milano usulü risotto) olan bu yemek bildiğimiz pilavın lapa haline gelmiş olmasına benzer ama tadı enfestir. Krema gibi hissederek yenir. Mantarlısı bir hoştur...

6. Parmesan

Parmesan

Normalde oldukça lüks bir peynir olan bu marketin zincir marketler için yapılan versiyonları da bulunur. Aynı tadı vermese de bu peyniri yiyen ve özellikle soslarda kullananların bu zevki başka bir peynirden alması pek mümkün değildir.

7. Parma Jambonu

Parma Jambonu

Domuz jambonu aslında hamburgerin ana malzemesidir. Her ne kadar günah olsa da günahımızın en güzel tadı Parma jambonlarında bulunur. Sandviç ve pizzalarda kullanılan bu jambonun eşi benzeri yoktur.

8. Pizza

Pizza

 7'den 70'e herkes ninja kaplumbağalar gibi pizzayı çok sever. Bu kadar çeşitli bu kadar basit ve bu kadar kolay bulunabilen başka bir yemek yok gibi. Zengin içeriği ile pizzalar fast food'un en gözdelerinden bir sayılabilir.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!