İnsanoğlu var olduğu sürece sayılamayacak kadar çok neden yüzünden mücadelelere girmiştir. Ve bu mücadeleler ise kimi zaman o kadar kanlı olabiliyor ki birçok insan ve hatta birçok ulus bu kanlı savaşlar yüzünden yok oluyor. Zira tarih boyunca yaşanan savaşlarda birçok insana rehberlik eden bu liderler aldıkları kararlarla binlerce kişiyi de ölüme mahkum etmiş olan liderler. İşte milyonlarca kişinin ölümüne neden olan tarihin en kanlı liderleri;

1. Khmer Rouge

Khmer Rouge

Khmer Rouge Kamboçya bölgesinde bilinen en kanlı örgüt lideri. Po po adı verilen örgütün liderliğini yapan isim verdiği bir emirle Kamboçya bölgesinde ki 400 köyü ve içerisinde ki tüm köylüleri ateşe verdirmiş. Tarihin en kanlı liderlerinden biri olan Khmer Rouge, bu saldırıyla neredeyse Kamboçya’nın yarı nüfusunu da katletmiş.

2. Baron Ungern von Sternberg

Baron Ungern von Sternberg

Rusya’nın en çılgın liderlerinden biri olarak gösterilen Baron Ungern von Sternberg sivil savaşın en büyük komutanlarından biri. Savaş boyunca yaptığı kıyımlarla bilinen Rus lider halkını zevk için bile öldürmeye başlamış. Kendisine Cengiz Han lakabı takan ve düşmanlarını işkenceyle öldüren komutan binlerce kişinin ölümünden sorumlu tutulmuş.

3. Romalı Calligula

Romalı Calligula

Roma’nın gelmiş geçmiş en çılgın liderlerinden biri olan Romalı Calligula, savaş sırasında ölümleri izlemek için bizzat savaş alanına gitmesiyle ünlenmiş. Düşman gördüğü kişileri katlettiren imparator daha önce kullandığı ifadeler ölümlerden zevk aldığını ve tüm düşmanlarını öldürmek istediğini söylemiş. Üstelik sadece düşmanlarını değil danışmalarını da işkenceyle öldürdüğü biliniyor.

4. Cengiz Han

Cengiz Han

Savaş stratejileriyle ünlenmiş tarihin en zeki liderlerinden biri de Cengiz Han. Devasa ordusuyla hemen hemen hiçbir savaşı kaybetmeyen ve zekasıyla düşmana korku salan liderin tek ünü de bu değil. Kendine özgü işkence teknikleri olan Cengiz Han düşmanlarının kollarını ve bacaklarını ayırmasıyla ünlü. Özellikle savaş sırasında ordudan kaçan askerleri halkın önünde işkence ederek öldüren lider uzunca bir süre hükümdar olmayı da başarmış.

5. Babilli Godfrey

Babilli Godfrey

Babilli Godfrey tarihin en büyük katliamını yapan bir diğer lider. 1099 yılında Jasualam’ı ordusuyla kuşatan ve ele geçiren lider, aslında savaşla değil savaştan sonra yaptıklarıyla gündeme gelmiş bir lider. Zira ünlü lider şehri aldıktan sonra ırk katliamı yaparak 70 bin erkek ve yeni doğmuş çocuğu öldürmesiyle biliniyor.

6. İdi Amin

İdi Amin

Uganda’nın gelmiş geçmiş en kanlı diktatörlerinden biri olan İdi Amin tam bir seri katil niteliğine sahip. Uganda bölgesinde kendisine karşı çıkan herkesi öldürten diktatör, birçok danışmanını ve ordu görevlisini de öldürmesiyle biliniyor. Çocuklarının gözü önünde kendi elleriyle karısını parçalayan diktatörün düşmanlarına eziyet ederek öldürdüğü biliniyor. Binlerce kişinin ölümünden sorumlu tutulan liderin öldürdüğü insanların etinden geleneği gereği yediği de iddia ediliyor.

7. Josef Visarionoviç

Josef Visarionoviç

Sosyalist bir lider olan Josef Visarionoviç, 20 milyon kişiyi öldürmekle suçlanıyor. Acımasız bir lider olan Josef Visarionoviç savaş suçlusu sayıldığı da bir başka gerçek.

8. Hitler

Hitler

İkinci Dünya Savaşı’na damga vurmuş olan liderlerden biri olan Hitler, en kanlı liderlerden biri. Zira sadece savaş sırasında 6 milyon kişiyi öldürdüğü bilinen Hitler’in insanlar üzerinde de çeşitli deneyler yaptırdığı biliniyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında birçok yeri işgal eden liderin Yahudilere yaptığı katliamı ise hemen herkes tarafından biliniyor.

9. Bokassa

Bokassa

Afrika’nın gelmiş geçmiş en iğrenç liderlerinden biri Bokassa. Milyonlarca kişiyi öldürdüğü bilinen liderin ayrıca yamyam olarak adlandırılması da caniliğini ortaya koyuyor. 17 karısı ve 51 çocuğu olan Bokassa neyse ki hayatını kaybetmiş olan bir lider.

10. Deli Neron

Deli Neron

Tarihin ünlü liderlerinden biri olan Deli Neron hakkında birçok kitap ve film bulunuyor. Romanın kanlı liderlerinden biri olan Deli Neron ailesini bile yakarak öldürmesiyle biliniyor. Milyonlarca kişinin ölümünden sorumlu olan Roma liderinin rakiplerini yakması ise en büyük özelliği.

11. Bizans Kraliçesi Thedora

Bizans Kraliçesi Thedora

Bizans’ın daha önce birçok filme konu olmuş liderlerinden biri Bizans Kraliçesi Thedora. Savaşlarda çok aktif rol almasa da özellikle savaş esirlerine yaptıklarıyla ünlenen kraliçe. Binlerce kişiye işkence ederek öldürmüş.

12. Kazıkçı Vilademir

Kazıkçı Vilademir

Daha önce birçok vampir filmine konu olan Kazıkçı Vilademir, aslında ismini yaptığı işkenceden alıyor. Düşmanlarını kazığa oturtarak öldüren liderin sakat kişileri kusurlu olarak gördüğünden yakarak öldürdüğü de biliniyor.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!