İstiridye inci, istiridye cinsi bazı kabuklu bulunan deniz hayvanının içinde meydana gelen sedef renginde parlaklığında bulunan küçük bilye büyüklüğünde tanecikleri inci adı verilmektedir.

İstiridye inci, istiridye cinsi bazı kabuklu bulunan deniz hayvanının içinde meydana gelen sedef renginde parlaklığında bulunan küçük bilye büyüklüğünde tanecikleri inci adı verilmektedir.  Bu inciler insanoğlunu 2000 yıldan uzun süredir büyülenmiş güzelliğine hayran olduğu bu değerli eşya, oluşumu bir o kadarda büyüleyicidir. Yani istiridye kendisine düşman telakki ettiği kum taneleri, parazitleri veya yapay sedef parçası girince kendisini korumak amacıyla sedef renginde bir madde salgılar, bu madde üst üste tabakalar oluşturarak yuvarlak bir şekilde meydana gelen inci oluşur. Bu incinin oluşması birkaç sene sürmektedir. Doğal incilerin yanında piyasada satılan, üretilen doğal incilere yakın bulunan kültür incileri de bulunmaktadır. Bu kültür incileri, doğal incilerin meydana gelmesinde kullanılan uyarıcı ve katalizör özelliği taşıyan bir madde kullanılmaktadır.

2000 yıldan veya daha ziyade insanları büyüleyen inciler, insanlar içinde sadece bir ziynet ve süs eşyası olarak değil güç ve kudret in bir simgesi olarak da kullanılmış.  Hatta bazı milletler toplumlarda mesela Hindistan'da yüzyıllar önce yapılmış incilerle süslenmiş bir sanat eseri, Japonya'da inciler, incilerle yazılmış bir el yazması ve Afrika'da bazı kabilelerde erkekleri boyutlarına taktığı güç ve kudret gösteren bir simge olarak kullanılmıştır. Daha da tarihi sürece baktığımızda inci taneleri kadınlar için bir ziynet ve süs eşyası olarak, onları büyülediği gibi erkekleri de büyülenmiş, onlarda süs eşyası güç ve kudreti gösteren bir simge olarak kullanmıştır.

Günümüzde ise kadınlar için ve onların değerini kıymetini gösteren bir süs ve ziynet eşyası olarak kullanmaktadır. Love pearl istiridye inci kolye küpe gibi süs eşyalarıyla siz değerli kıymetli hanımlara bu kıymetli, el değmeyen, denizin içinden doğal ortamda yetişen istiridye kabuğu bir kutu içinde muhafaza ederek size takdim etmektedir. Ayrıca buna ek olarak farklı modellerde ve şekillerde tasarlanarak size takdim edilen bu değerli taşları görünce şaşıracaksınız.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!