Hayatımızın her yerinde bilerek ya da farkında olmadan kullandığımız 7 renk ve onların yine farkında olmadan bizim psikolojimize etkileri.. En çok hangi renk sakinleştirir? Hangi tonlar acıktırır? Hangi tonlar tutkumuzu artırır?

1. Mor ve Tonları

Mor ve Tonları

Mor, ihtişamın ve zenginliğin en son zirvesi olarak bilinmektedir. - Eski yıllarda saraylarda yaşayanlar zenginliklerini mor kullanarak etrafa gösterirlermiş. - Ayrıca bilinçaltı rengi olan mor, intihar eden çoğu kişinin hayatlarında çoğunlukla kullandıkları renk olarak tespit edilmişdir. Dikkat!

2. Mavi ve Tonları

Mavi ve Tonları

Mavi, huzuru dinginliği ve özgürlüğü anlatmaktadır. Hepimizde dinlendirici ve sakinleştirici bir etki uyandırır. - Örneğin, uçsuz bucaksız bir gökyüzü ve koca bir deniz denince hepimizin içinde özgürlük hissi oluşur. - Ayrıca güven ve rahatlık veren bir renk olduğu için mavi bankalarda en çok kullanılan renktir. - İştah kapatıcı bir renk olan mavi sayesinde yaptığınız diyet sürecini hızlandırmanız mümkün.

3. Kahverengi ve Tonları

Kahverengi ve Tonları

Kahverengi, toprağın ve dostluğun rengi olarak ifade edilmektedir. - Bundandır ki zemini kahverengi olan mekanlardaki müşteriler toprağı ve güveni anımsadıkları için mekanda uzun süre kalmışlardır. - Kahverengi sosyal ortam rengidir. Kahverengiyi kullanarak sosyal hayatınızda rahat olabilirsiniz. Hareketleriniz doğallaşır ve karşınızdakine de rahatlık vermiş olursunuz. - Dünyadaki çoğu büyük talk show sunucusu konuklarının rahat olmalarını istedikleri için stüdyo mobilyalarında bu rengi kullanır.

4. Kırmızı ve Tonları

Kırmızı ve Tonları

5. Sarı ve Tonları

Sarı ve Tonları

Sarı, dinamikliği, uyarıyı ve geçiciliğin rengi olarak bilinir. - Sarı renk dikkat çektiği için ve geçiciliği ifade ettiği için kullandığımız ticari taksilerde kullanılır. Radyasyon uyarı ibaresinde de sarı rengi vardır. - Ayrıca sarı renkte uzun süre kalındığında dinginleşildiği tespit edilmişir

6. Yeşil ve Tonları

Yeşil ve Tonları

Yeşil, huzuru ahengi ve doğallığı ifade etmektedir. - Mavi renkten sonra bankalarda kullanılan ikinci renk yeşildir. - Yeşillikler içerisinde yaşayan insanlarda daha az iç hastalık görüldüğü tespit edilmiştir. - Stresle dolu olduğunuz ya da kötü hissettiğiniz anlarda yeşili görmek ve ya yeşile dokunmanın size iyi geleceği tespit edilmiştir.

7. Beyaz ve Tonları

Beyaz ve Tonları

Beyaz sağlığın ve temizliğin rengi olarak ifade edilmektedir. - Hastanelerin ve eczanelerin beyaz olması da bu yüzdendir. - Beyaz giyen kişinin etrafına güven verdiği tespit edilmiştir. Ayrıca beyaz giymek kişiyi genç göstermektedir ve çoğu zaman karşı taraf için makyajdan bile daha etkili olabilir..


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!