Varşova Cardinal Stefan Wyszynski Üniversitesi - Polonya'da Eğitim

1999 yılında kurulmasına rağmen eğitim alanında yaptığı çalışmalar ve modern bilimin gelişimini yakından takip eden eğitim programlarıyla ile kısa süre içinde Polonya’nın önde gelen devlet üniversitelerinden biri haline gelen Varşova Cardinal Stefan Wyszynski Üniversitesi, günümüzde özellikle teoloji alanında dünyanın önde gelen yükseköğretim kurumları arasında gösterilmektedir. Varşova Başpiskoposluğu ile temas halinde bulunan Teoloji Fakültesi, Hıristiyan Felsefesi Fakültesi ve Kilise Hukuku Fakültesi bünyesinde akademik düzeyli birçok çalışmaya imza atan Varşova Cardinal Stefan Wyszynski Üniversitesi, kendi alanında yalnızca Polonya’nı değil Avrupa’nın dikkate aldığı bir yükseköğretim kurumudur. Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak din dışı eğitim de veren üniversite, farklı alanlarda da Polonyada üniversite okumak isteyen öğrencilerden de yoğun ilgi görmektedir.

Varşova Cardinal Stefan Wyszynski Üniversitesi’nin tarihi, komünist Polonya yönetimi zamanında Varşova Üniversitesi bünyesinde eğitim veren Teoloji Bölümü’nün kapatılmasından sonra kurulan Varşova Teoloji Akademisi’ne kadar dayanmaktadır. 1989 yılında Polonya’daki komünist rejim yıkılıncaya kadar geçen süre zarfında Polonya’da yer alan Roma Katolik Kilisesi bu akademiye onay vermese de, komünizm sonrası süreç içinde kilise Varşova Teoloji Akademisi’ni onaylamıştır. 1999 yılına dek Varşova Teoloji Akademisi adıyla eğitim hayatını sürdüren kurum, bu tarihten itibaren üniversite statüsü kazanmış ve Varşova Cardinal Stefan Wyszynski Üniversitesi adını almıştır.

Avrupa genelinde yüzlerce yıldır süre gelen Hıristiyan kültürünün en önemli parçası olan ve aynı zamanda dünya Katolik aleminin ruhani merkezi kabul eden Roma Katolik Kilisesi ile yakın ilişkiler içinde bulunan Varşova Cardinal Stefan Wyszynski Üniversitesi, Polonya halkının da derin saygısını kazanmıştır. Ayrıca ülkemizin de yakından tanıdığı bir önceki Katolik Kilisesi Papası Papa 2. Jan Pol’ün Polonyalı olması, üniversitenin Avrupa genelinde prestijli bir statü sahibi olmasını sağlamıştır. Bu özelliği ile şüphesiz Polonya üniversiteleri arasında farklı bir konuma sahip olan Varşova Cardinal Stefan Wyszynski Üniversitesi, bugüne dek yaptığı akademik çalışmalarla da Avrupa Hıristiyan aleminin haklı saygısını kazanmıştır.

Hıristiyan inanış haricinde genel teoloji üzerine de geniş içerikli akademik çalışmalara imza atan Varşova Cardinal Stefan Wyszynski Üniversitesi, dünyanın dört bir yanından gelen ve bugüne dek yayınladığı çalışmalarla uluslararası çevrelerce tanınan pek çok akademisyene de ev sahipliği yapmaktadır. Felsefe üzerine verdiği geniş içerikli eğitimle bu alanda dünyanın önde gelen yükseköğretim kurumlarından biri haline dönüşen üniversite, medeniyet tarihinin en eski dönemlerinden beri sayısız düşünür tarafından ortaya atılan fikirler doğrultusunda gelişen modern felsefe anlayışının önemli temsilcilerindendir. Polonya üniversiteleri arasında felsefe üzerine verdiği kaliteli ve prestijli eğitim ile lider konuma sahip olan Varşova Cardinal Stefan Wyszynski Üniversitesi, dünyanın birçok farklı ülkesinden gelen öğrencilere de yüksek standartlı eğitim hizmetlerini sunmaktadır.

Varşova Cardinal Stefan Wyszynski Üniversitesi bünyesinde yer alan Psikoloji Bölümü, sahip olduğu geniş içerikli kaynaklar ve alanında saygınlık kazanmış akademisyenlerle Avrupa’nın talep gören üniversiteleri arasında girmiştir. Gelişen psikoloji anlayışını modern çağa uygun bir biçimde inceleyen ve öğrencilerine yeni bakış açıları doğrultusunda eğitim veren üniversite, psikoloji biliminin temellerinden farklı branşlara yüksek düzeyli bir eğitim programı sunmaktadır. Felsefe ve teoloji alanında olduğu gibi psikolojinin farklı dallarında da Avrupa’nın en çok tercih edilen yükseköğretim kurumları arasında yer alan Varşova Cardinal Stefan Wyszynski Üniversitesi, psikoloji dalında Polonyada üniversite okumak isteyenlerin öncelikli tercihlerinden biri haline gelmiştir. Polonya üniversite çevrelerinin de başvurduğu bir kaynak olan üniversitenin geniş akademik arşivi, Avrupa’nın birçok farklı bölgesinden gelen araştırmacıların ve akademisyenlerin çalışmalarına katkı sağlamaktadır. Üniversite bünyesinde yer alan Sanat Tarihi Bölümü ve Arkeoloji Bölümü, bilimsem yöntem doğrultusunda araştırmaya önem veren anlayışı ve saygın akademisyenler tarafından oluşturulan eğitim programlarıyla Polonya üniversite düzeyinin üzerinde bir eğitim kalitesine sahiptir.

Uluslararası anlaşmaları ve uzman kadrosuyla yurtdışı eğitimin en kaliteli ismi olan Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi, Polonyada eğitim almak isteyenlere güvenilir ve avantajlı çözümler sunuyor. Polonya üniversiteleri fiyatları ile ilgili düşünmenize gerek kalmadan Eurostar’ın avantajlı fiyatlarından yararlanabilir ve Avrupa’nın en saygın yükseköğretim kurumlarından biri olan Varşova Cardinal Stefan Wyszynski Üniversitesi’nin öğrencisi olabilirsiniz. Deneyimli ekibi ile karşılamadan danışmanlığa, yerleşimden kayıt ve kabule her konuda en kaliteli hizmetleri sunan Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi, yurtdışı eğitim hayatınız boyunca yanınızda olacaktır. Polonya üniversiteleri fiyatları ve kafanıza takılan diğer tüm konularda İstanbul ya da Varşova ofisimiz ile iletişime geçebilir, Eurostar’ın sunduğu güvenilir ve kaliteli hizmetler hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Yurtdışı eğitim hizmetlerinde her zaman sizlerin ihtiyaçlarına önem veren Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi, en büyük olmak için değil en kaliteli hizmetleri sizlerle buluşturmak için çalışmaktadır.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!