Hani sık kullanılan bir deyim vardır ya, Cüzdanında para olan adamı yürüyüşünden anlarsın. şeklinde. İşte bu deyimin bilimsel karşılığı da gerçekten varmış!

Sodexo firmasının yaptığı araştırmaya göre, finansal anlamda sıkıntılar yaşayan çalışanların stres seviyeleri ve verimsizlik oranı diğer adaylara göre ciddi anlamda yüksek çıktı. Bu oranlar özellikle 18-34 yaş aralığındaki çalışanlar için daha da fazla. Araştırma ayrıca, çalışanların %51inin şu anki finansal durumlarından memnun olmadıklarını ortaya çıkarmış.

Sodexonun şirketlere yaptığı öneri ise akıllıca. Eğer bir şirket çalışanlarına para biriktirme ve finansal yönetim dersi verirse, uzun vadede çalışan verimliliği ve şirket aidiyetini ciddi anlamda arttırabilir. Araştırmanın diğer sonuçları şu şekilde:

  • Çalışmaya katılan 1.000 çalışanın %35i hiç, %64ü yeterince birikim yapamadığını söylüyor.
  • %23ü, köşede acil ihtiyaçlarını karşılayacak paralarının bile olmadığını (mesela çamaşır makinasının tamiri, çilingir ücreti vs.) söylüyor.
  • %82si şirketlerinin kendilerine ev ekonomisi dersi verdiği takdirde şirketlerine olan bağlılığının artacağını ve streslerinin azalacağını savunuyor.

Sodexo'nun pazarlama müdürü Mackenzieye göre, çalışanlarına ev ekonomisi ve para biriktirme eğitimi veren, onlara mobil finans yönetim uygulamalarını ücretsiz hediye eden şirketler onlarla daha duygusal bir bağ kurmaya başlıyor, şirket aidiyeti hiç olmadığı kadar yukarıya çıkıyor ve bu da şirketin işten çıkış oranını minimuma indiriyor. Şirketlere duyurumuzdur.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!