Sağlık ve sağlıklı yaşam kişinin hayatını mutlu ve huzurlu geçirebilmesi için gerekli şartların başında gelmektedir. Sağlık doğuştan gelen ve kendiliğinden oluşan bir durum değildir.

Sağlık ve sağlıklı yaşam kişinin hayatını mutlu ve huzurlu geçirebilmesi için gerekli şartların başında gelmektedir. Sağlık doğuştan gelen ve kendiliğinden oluşan bir durum değildir. Kişinin sağlıklı olabilmesi için bazı şartları yerine getirmesi gereklidir.  Sağlık için daha doğmadan anne karnında alınan besinlerin bile çok büyük bir önemi vardır.  Kemik ve diş oluşumu anne karnında başladığı için annenin yeterince kalsiyum almış olması gerekmektedir.

Genetik durumları ve bebekliği bir kenara bıraktığımızda sağlıklı olabilmek için birkaç kuralı düzenli olarak yerine getirmemiz gerekmektedir. Öncelikli olarak yediğimiz gıdalar dikkat etmemiz ve düzenli beslenmemiz gerekmektedir. Çok fazla alkol ve sigara tüketimi kişinin sağlığının olumsuz etkilemektedir. Düzenli uyku alışkanlığı da kişinin psikolojik olarak kendisini iyi hissetmesini sağlayacaktır. Spor yapmak sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazlarındandır. Gün içerisinde öğün atlamadan dengeli olarak beslenmek, sürekli aynı gıdalar yerine et, sebze, süt ve baklagillerden düzenli olarak almak, özellikle yaz aylarında bol yeşillik ve meyve yemek sağlık için çok faydalıdır.

Günde en az 8 bardak su içmeye ve bol miktarda sıvı tüketmeye çalışmanız gerekmektedir. Özellikle yetişkin insanların kolesterol hastalığına yakalanmaları için katı yağlardan kaçınmaları ve şekeri azalmaları tavsiye edilmektedir.  Düzenli olarak günde 30 dakikalık yürüyüş ise vücudunuzun esnemesine ve nefes yollarınızın açılmasına yara sağlayacaktır. En önemli şey ise çok fazla kilo almaktan kaçınmaktır.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!