İtiraf edelim, gün içinde masa başı iş yaparken, bilgisayar başında, toplantıda, eğitimlerde, hatta sunumlarda bile bazen gözlerimiz kapanıyor ve kendimizi o tatlı uykunun anlık da olsa içinde buluyoruz.

Sonra birden uyanıp çevreye bakıp yakalanmamayı diliyor ve işimize devam ediyoruz, değil mi? Sıkıntı yok, çünkü yapılan son araştırmaya göre bunu yapanların sayısı hiç de az değil. Memory Foam Warehouse adlı yatak firmasının yaptırdığı araştırmaya göre, çalışanların neredeyse yarısı mesai saatleri içerisinde uyukluyor ve bunu yapanların 3te 2si yakalanıyor. Uyuya kalanların %72si günde 7 saatten az uyuyor.

Bu uykuların %8i 10 dakikadan uzun sürerken çoğu 5 dakikanın altında bitiyor ancak bu uyuya kalmaların gerçekten sağlam bir uyku düzenine ihtiyaç duyduğunuzu gösterdiği aşikar. Çünkü yapılan ankete verilen cevaplara göre %82miz yeterince uyuyamıyorum ve daha çok uyumak istiyorum derken, %47si daha fazla uyuyabilseydim iş hayatında daha verimli olabilirdim diyor. Ek olarak %29luk bir kısım uyku keyfini iş yerine taşımak istiyor, yani iş yerinde bir uyku odası olmasını isteyen tayfa bu tayfa.

Uykuya dalanların %10u patronları tarafından yakalanıyor, %34ü ise daha şanslı çünkü çalışma arkadaşları tarafından uyandırılıyorlar. Uzmanlar modern çalışma hayatının sonuç odaklı ve durmak bilmeyen temposuna karşı günlük uyku düzenimizi kesinlikle bozmamamız gerektiğini ve sağlıklı bir çalışanın tam 7 saat kesintisiz uyuması gerektiğini savunuyor. Eğer daha az uyuyorsak bu çoğu zaman uzun vadede sağlığınızda uykusuzluğun doğurduğu sıkıntılara yol açıyor. Başka bir çözüm ise iş yerlerinin buna uygun hale getirilmesi ve 1 saatlik öğlen uykuları. Şirketler henüz buna hazır olmasalar da bunu yavaş yavaş yapmaya başlayan şirketler de yok değil.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!