Elora Hardy, bir Endonezyalı. 10 yıl boyunca dünyanın sayılı moda merkezlerinden birisi olan New York'ta modacı olarak önemli işlerde çalıştıktan sonra ülkesine geri dönüp bir şirket kurarak bambudan evler inşa etmeye başlamış. Bambudan ev deyince aklınıza pek sofistike binalar gelmeyeceğini tahmin ediyoruz; ama aşağıda göreceğiniz gibi, ilkel barakalar, kulübelerden bahsetmiyoruz. Bunun aksine, Elora hem estetik, hem lüks, hem de sürdürülebilir yaşam alanları hayata geçiriyor.

Geliştirdiği doğa dostu, bambu esaslı inşaat teknolojisi dünya çapında o kadar ses getirmiş ki dünyaca ünlü TED konferanslarından birisine konuşmacı olarak çağrılmış.

Elora, 18 ev inşa ederek kurduğu köyü Yeşil Köy (Green Village) olarak adlandırmış. Bu köy adını hakediyor: Burada yaşam doğayla içiçe ve doğaya saygılı, tüm evler de bambudan inşa edilmiş. Bu köye yürüme mesafesinde Yeşil Okul olarak adlandırılmış, yine tamamen bambudan yapılmış okul da Elora ve ekibinin eseri.

Aşağıda Elora'nın bu projelerine ait çeşitli fotoğraflar var. Bunları görünce keşke Yeşil Köy'de yaşasak, çocuğumuz da Yeşil Okul'da okusa diyeceğinize eminiz.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!