Akıllı telefonların, tabletlerin ve internetin hayatımıza hızla girdiği dönemlerdeyiz. Giyilebilir teknolojilerin konuşulmaya başlandığı, hatta Apple'ın, Samsung'un ve diğer teknoloji firmalarının ilk giyinebilir ürünlerini piyasaya sunduğu bu çağda...

Akıllı telefonların, tabletlerin ve internetin hayatımıza hızla girdiği dönemlerdeyiz. Giyilebilir teknolojilerin konuşulmaya başlandığı, hatta Apple'ın, Samsung'un ve diğer teknoloji firmalarının ilk giyinebilir ürünlerini piyasaya sunduğu bu çağda, mobilite çok daha hızlı gelişecek ve hızla önem kazanacak, orası kesin. Kesin olmayan şey ise, Türkiyede firmaların bu mobil trendlere ayak uydurup uyduramadığı. Şöyle bir düşünelim, Türkiyenin en büyük iş arama sitelerinden tutun da en büyük holdinglerin kariyer sayfalarına kadar, kaç tanesi mobil tarafta güçlü? Kaçının kariyer sitesinin veya iş ilanları sayfasının uygulamaları var? Uygulamayı geçtim, bazılarının mobile uyumlu bir sitesi bile yok. Mobil sitelere yapılan yatırım yurtdışında bu kadar yavaş değil, zaten gelen haberler de yurtdışında iş arama / iş bulma süreçlerinin ciddi anlamda mobile kaydığını gösteriyor.

HR Grapevine adlı insan kaynakları sitesinin yaptığı araştırmaya göre, 2014ün mobil rakamlarıyla 2015in mobil rakamları arasında ciddi fark var. Rakamlar şu şekilde:

  • İş arama konusunda faaliyet gösteren şirketlerin mobilleşme oranı geçen seneye göre %190 artmış.
  • Aynı şekilde, adaylar da mobil kullanımını ciddi oranda arttırmış. Mobil iş arama sitelerine giriş oranı geçen seneye göre %196 artış göstermiş.
  • Sektörler arasında mobile dönüşüm oranı en hızlı olan sektör mühendislik sektörü. Tabi burada bilgisayar mühendisliği gibi bölümler başı çekiyor.
  • İnsan Kaynakları firmalarının mobil altyapısında da ciddi iyileşme gözüküyor.
  • Ayrıca Googleın açıkladığına göre, işe yerleştirmeyle ilgili yapılan aramaların neredeyse %50si mobil bir aygıt üzerinden yapılıyor.

Mobilin bu kadar güçlü gelişi 3-4 yıldır aslında ciddi anlamda belliydi. Akıllı telefonların ve tabletlerin, masaüstü ve dizüstü bilgisayarların yerini alacağının sinyallerini önceden gören çoğu firma kendini mobil altyapısıyla güçlendirdi ancak Türkiyede halen bu tarafta ciddi eksiklik var. İnsan Kaynakları ve İş Arama firmalarına bir uyarı niteliğindeki bu haberimiz umarım ses getirir ve tüm firmalar mobil altyapılarını güçlendirir, uygulamalar geliştirir ve çağa ayak uydurur. Başarılar.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!