İş arama sürecini kariyer sitelerinden sürdürüyorsanız, zorlu bir aşamada bulunuyor olabilirsiniz. İş arayanlar özellikle umutsuzluğa kapıldıkları dönemde, çok sayıda iş ilanına başvurma eğiliminde

İş arama sürecini kariyer sitelerinden sürdürüyorsanız, zorlu bir aşamada bulunuyor olabilirsiniz. İş arayanlar özellikle umutsuzluğa kapıldıkları dönemde, çok sayıda iş ilanına başvurma eğiliminde olabiliyorlar. Bu da görüşmeye çağrıldığı bazı işlere gitmeme gibi sonuçlara yol açabiliyor. Artık bazı grup şirketlerden hiç geri dönüş alamıyorsanız, Kara Listeye dahil edilmiş olabilirsiniz. Kara Liste uygulamasını işverenler sadece kendi şirketleri için kullanıyor.

Başvurunuz, değerlendirilirken, “Kara Listeye at” şeklinde bir seçenek vardır. Bu seçenek başvurunuzdan sonra işverence aktif hale getirilirse  Başvuru kariyer sitesi tarafından otomatik olarak elenir ve o şirket bir daha hiç bir başvurunuzu görmez. Böylece o grubun/şirketin ileride açacağı pozisyonlara başvurma hakkınız otomatik olarak kalkmış olur.Diğer şirketler bu listeyi görmüyor.  Kara liste uygulaması en çok, görüşmeye çağrılıp, geleceğini söyleyen ama gelmeyen kişiler için kullanılıyor. Çünkü bu görüşmeci için zaman kaybına ve başka adayların çağrılmaması gibi durumlara yol açıyor ve istihdam sürecine zarar veriyor.

Kara listeye dahil olmamak için 5 Yol:

Kariyer sitesinden yaptığınız iş başvurularında, gitmeyeceğiniz ilanlara başvurmayın

Başvursanız bile, görüşmeye çağrıldığınızda gitmeyeceksiniz bunu açık şekilde söyleyiniz

Görüşmeye gideceğinizi belirttikten sonra herhangi bir sebepten görüşmeye gidemeyecek iseniz, mutlaka ilgili şirketi arayıp, mazeretinizi söyleyerek gelemeyeceğinizi belirtin

Görüşmeye saatinde gitmeye özen gösterin. Mazeretsiz şekilde bir kaç saat gecikerek görüşmeye gitmeyin. Mazeretiniz varsa, mutlaka gitmeden önce şirketi arayıp bilgi verin.

Kara listeye eklenmek demek, o şirkete veya o gruba yaptığınız hiç bir başvuru, o şirkete ulaşmayacak demektir.

Bu yüzden, kariyer sitesindeki her ilana başvurmamalı, sadece size uygun olduğunu düşündüğünüz ve görüşmeye gidebileceğiniz ilana başvurmalısınız.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!