Sıcaklarda serinlemek için ev yapımı limonata gibisi yoktur. Özellikle naneli ve buzlu ev yapımı limonata hem doğal ...

Sıcaklarda serinlemek için ev yapımı limonata gibisi yoktur. Özellikle naneli ve buzlu ev yapımı limonata hem doğal olması sebebi ile hem de oldukça serinletici ve besleyici olması sebebi ile her evde rahatlıkla tercih edilen bir içecektir.

Peki, evde limonata nasıl yapılır?

Limonatada öncelikli olarak ekşilik oranı herkesin damak zevkine göre farklılık göstermektedir. Bunun için sizlere vereceğimiz tarifteki limon yoğunluğunu ekşi bir limonata istiyorsanız damak zevkinize göre artırabilirsiniz. İsterseniz ev yapımı limonata malzemelerini sayalım:

9 adet limon

2 su bardağı toz şeker

2 su barağı su veya dilerseniz suyu azaltarak buz da ekleyebilirsiniz

İsteğe göre 5-6 yaprak nane

Saydığımız malzemelerden öncelikli olarak limonları bir rende yardımı ile kabuklarını da ilk olarak yıkayarak rendeleyeme başlıyoruz. Dilerseniz 9 adet limonun 3 tanesini kabukları ile birlikte kullanabilir ve limon aromasını daha yoğun bir hale getirebilirsiniz. Kalan limonları da sıkarak suyunu bir kabın içerisinde almalısınız.

Daha sonra kabuklar ve limon suyunun içerisinde 2 su bardağı toz şekeri de katarak yoğurmaya başlayabilir ve şekeri limon suyunda eritebilirsiniz.

Yaptığınız bu karışımda limon kabuklarının kalıntılarının limonata içerisinde kalmaması için bir süzgeç yardımı ile kabukları bu karışımdan ayırabilir ve bir sürahinin içerisine koyabilirsiniz. Daha sonra buz ekleyerek ve isteğe bağlı olarak nane yaprağı ekleyerek içebilirsiniz


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!