Genç bir anne olarak, günümüzün popüler kahramanları arasından çocuğunuza rol model olacak hiçbir karakter olmadığını düşünüyorsanız ne yaparsınız? Bir ilüstratörseniz kolları sıvar sizce olması gereken neyse hayata geçirirsiniz. Linnea Johannson, yayınladığı boyama kitabında aynen böyle yapmış.

İlüstratörümüz masal kahramanlarının zararlı önyargılara neden olduğunu düşünüyor. Ona göre masallardaki cadılar prenseslere göre daha uygun rol modeller. Bu nedenle kitabında yer verdiği karakterler biraz da cadılar :) "Cadı olmak benim kitabımda olumlu bir şey" diyor. Cadı neden daha iyi bir rol model? Çünkü cadı masallarda kişiliği ile tanımlanıyor. Cadı bağımsız, özgür, deneyimli, güçlü. Prenses ise güzellik ve gençlik gibi yüzeysel ve geçici fiziki niteliklerle tanımlanıyor. Prenses pasif, etkisiz ve teslimiyetçi.

Çizerimiz önceki çalışmalarında 5 yaşındaki çocukların bile bir kızı güzelliğiyle, bir erkeği kuvvetiyle tanımladıklarını görmüş ve bundan çok rahatsız olmuş. Boyama kitabında bu çeşit nitelemelerden uzak duruyor ve karakterlerin kişilik özelliklerini fiziki özelliklerinin üstünde tutuyor. Bu doğrultuda Linnea, kitabında, en sevdiği dişi karakterleri bambaşka kişiliklere sahip olarak çizmiş.

Aşağıda bu ilginç ve sevimli kitaptan örnekler bulabilirsiniz. Hemen belirtelim; kitap ücretsiz olarak Linnea'nın web sitesinden indirilebiliyor.

Prenses Belle bilimle uğraşıyor

Prenses Belle bilimle uğraşıyor

Uyuyan Güzel HAYIR! diyor

Uyuyan Güzel HAYIR! diyor

Sinderella kardeşlerini yeniyor

Sinderella kardeşlerini yeniyor

Prenses olmaktan başka hayalleri olan Küçük Pamuk Prenses

Prenses olmaktan başka hayalleri olan Küçük Pamuk Prenses

Bunlarıda görmek isteyebilirsin!