Ambulanslar bir nedenden dolayı yaralanan, acilen hastaneye yetiştirilmesi gereken ve anında müdahale yapılması gereken hastaların hayatta kalabilmeleri, tedavi sürecine hızla geçebilmeleri için son derece ...

Ambulanslar bir nedenden dolayı yaralanan, acilen hastaneye yetiştirilmesi gereken ve anında müdahale yapılması gereken hastaların hayatta kalabilmeleri, tedavi sürecine hızla geçebilmeleri için son derece önemlidirler. Bu süreçte ambulansta yer alan herkese çevredekilerin iyi anlamda yardımcı olması gerekmektedir. Ancak Türkiye gibi gelişmesini tamamlayamamış ülkelerde sağlık sektöründe ciddi aksamalar olabilmektedir. Örneğin çok basit bir ifadeyle ambulanslara yol verilmesi bilinci trafikteki araçlarda olmayabilmekte, bazen de yollar çok dar olduğu için araç giremeyebilmektedir. Bu gibi durumlar özellikle acil sağlık müdahalesi yapılması gereken zamanlarda ciddi şekilde krizlere neden olmaktadır. Halkın sağlık konusunda bilinçlendirilmesi ve mimari düzenlemelerin olası felaket durumlarında müdahale yapılacak şekilde uygulanması, hali hazırdaki problemler için de çözüm üretilmesi gerekmektedir.

12 Saniye İçinde Yol Vermeyenler İçin Ceza

Sağlık Bakanlığı’ndan gelen açıklamaya göre ambulans olay yerine ulaşmaya çalışırken trafikte yol vermeme durumu olduğunda ve ambulans şoförünün uyarılarına rağmen hala yol vermeme söz konusu olursa, cezai işlem uygulaması geliyor. 12 saniye boyunca ihtara rağmen yol vermeyen sürücüler 80 TL cezai işleme tabi tutuluyorlar.

Akıllı Ambulans Sistemi

Bakanlıktan yapılan açıklamanın bir diğer de akıllı ambulans sistemleriyle alakalı… Sisteme göre, ambulanslar şehir içinde en geç 10 dakikada ve köylerde de en geç 30 dakika içinde olay yerine ulaşma hedefindeler. ASOS isimli bir otomasyon sistemi sayesinde cep telefonlarından acil servise çağrı düştüğünde, yaralıların olduğu yerin tespiti yapılacak ve adres bilgisi istenmeden bu sistem sayesinde eskiye göre daha kolay şekilde ulaşım sağlanacak. En yakında yer alan otomasyon sistemine sahip araç yaralıların olduğu alana yönlendirilecek ve böylece uzun süre boyunca adresle vakit kaybedilmeyecek. Ancak burada akıllara her araçta bu sistemin ne zaman olacağı sorusu takılıyor. Yani her araçta bu sistem olmadığı zaman eski usul yaşanan sorunlar devam edeceğe benziyor.

Ambulansın Ulaşımında Yaşanan Diğer Sorunlar

Zamanında yaralıların olduğu yere ulaşamama sorunu sadece adres yetersizliği veya sistem eksikliği değil mimari açıdan da sorun yaratabiliyor. Örneğin hava koşullarından kötü etkilenen araç yolda mahsur kalabiliyor ve yaralının olduğu alanlara ulaşılamayabiliniyor.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!