Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, gelecek hafta Cenevre'de başlaması planlanan Suriye barış görüşmeleriyle ilgili Türkiye'den daha fazla söyleyecek.

İngiltere'nin başkenti Londra'daki temasları çerçevesinde kimi İngiliz gazetelerinin temsilcileriyle bir araya geldi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, gelecek hafta Cenevre'de başlaması tasarılanan Suriye barış müzakereleriyle alakalı "Türkiye'den daha fazla söyleyecek sözü olan ülke yoktur. Zira Türkiye'de iki buçuk milyon Suriyeli var" dediği bildirildi. 

Guardian gazetesi diplomasi editörü Patrick Wintour, Davutoğlu ile yapılan müzakere sonrası kaleme aldığı haberde, Davutoğlu'nun "Türkiye'nin gelecek hafta başlayacak Suriye barış müzakerelerinde belirleyici tesire sahip olma hakkı olduğunu söylediğini" yazdı.  

''BU BİZİM İÇİN ARTIK İÇ PROBLEM OLUR''

Başbakan Davutoğlu'nun, Türkiye'de bulunan iki buçuk milyon Suriyeli mültecinin, Beşşar Esed durduğu sürece ülkelerine dönmesinin tasavvur edilemeyeceğini kaydettiğini aktaran Wintour, haberinde Davutoğlu'nun şu sözlerine yer verdi:

"Barış görüşmeleriyle alakalı Türkiye'den daha fazla söyleyecek sözü olan ülke yoktur. Zira, Türkiye'de iki buçuk milyon Suriyeli var. Suriye'de üzerinde iyice anlaşılmış bir barış sağlanamazsa, bu bizim için artık bir iç mevzudur. Esed, Şam'da oturmayı sürdürdükçe, hiçbir Suriyeli ülkesine dönmeyecektir." 

''PYD, BARIŞ MÜZAKERELERİNE KATILAMAZ''

Haberde Davutoğlu'nun, "PYD'nin, barış müzakerelerine katılamayacağını, zira PYD'nin Esed rejiminin suç ortağı olduğunu söylediği" kaydedildi. Davutoğlu'nun, "PYD gerçek bir karşıt görüşlü değil. PYD ve rejim arasında yakın bir işbirliği var" dediği aktarıldı. 

''AVRUPA'NIN YAKINTILARI ABSÜRT''

Davutoğlu'nun Suriye şehirlerindeki "Ortaçağ abluka etmelerinin" kaldırılmasını da müzakereler için ön şart olarak ortaya koyduğunu yazan Wintour, Başbakan'ın "Bu abluka etmelerin, rejim tarafından tasarlandığını ve açlık yoluyla öldürmek için bir savaş taktiği olarak kullanıldığını" söylediğini kaydetti. 

Guardian editörü, Başbakan'ın, Avrupa'daki mülteci kriziyle alakalı "İnsan kaçakçılığı konusunu görmezden geldiği istikametindeki Avrupa'nın yakıntılarını absürt bulduğunu" ifade ettiğini, Avrupa Birliği'nin (AB), Ekim ayında söz verdiği 3 milyar avro finansmanı daha sağlamadığına işaret ettiğini belirtti. 

Davutoğlu'nun Türkiye'deki Suriyelilere çalışma desturu sağladıklarını ve Türkiye'ye gelen Suriyelilerin Avrupa'ya yolcularını önlemek için hudutlu vizeler verdiklerini söylediği aktarıldı. Gazete, Davutoğlu'nun, "Türkiye'de mülteci, muhacir veyahut yabancı karşıtı protesto göremezsiniz" dediğini yazdı. 

''SURİYE KÜLTÜRÜNE UYMAYAN DAEŞ VAR''

Gazete, Başbakan Davutoğlu'nun, 2011'deki Arap Baharı hareketinin yıkılması neticesi mezhepçilik ve etnik çekişmenin arttığını ifade ettiğini belirterek, şu sözlerine yer verdi:

"Acıyı hissediyorum. Suriye, Lübnan'dan sonra en ılımlı Arap ve Ortadoğu toplumuydu. Şii ve Sünni aşırılığın olmaması itibariyle ılımlı. Suriye toplumu, çoğulcu bir toplum. Her şehrinde değişik etnik orijinler var. Şimdi ise, Suriye kültürüne uymayan DAEŞ var."

Kaynak : ANADOLU AJANSI


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!