İran'da idama çarptırılan Zencani, Türkiye'de üç ehemmiyetli isme 8.5 milyar dolar rüşvet dağıttığını söyledi. Reza Zarrab'ın gözaltına alınması da bu iddiayla irtibatlı.

İran'da idama çarptırılan Zencani, Türkiye'de üç ehemmiyetli isme 8.5 milyar dolar rüşvet dağıttığını söyledi. Reza Zarrab'ın gözaltına alınması da bu iddiayla irtibatlı.

Amerika'da tutuklu Reza Zarrab'ın İranlı ortağı Babek Zencani'nin Türkiye'de dağıttığı rüşvetin miktarını izah etti. Haberde, Zencani'nin mahkemedeki savunmasında 8,5 milyar dolar rüşvet dağıttığını ve 17 Aralık'ın kilit ismi iş adamı Reza Zarrab'ın Miami'de gözaltına alınmasının bu gerçek ile irtibatlı olduğu öne sürüldü. Yeniden Zencani'nin 3 ehemmiyetli isme bizzat ne kadar para verdiğini isimlerini söyleyerek anlattığı, mahkemeye verdiği rakamın toplamda 137 milyon TL'ye eşit geldiği ileri sürüldü.

ZENCANİ'DEN İDAM ÖNCESİ İTİRAF: TÜRKİYE'DE 8,5 MİLYAR DOLAR RÜŞVET DAĞITTIM

İran Petrol Bakanlığı'na ait 2.8 milyar dolarlık petrol parasını çalmakla suçlanan Zencani'nin bu paranın 3 katına denk gelen parayı Türkiye'de rüşvet dağıttığına yönelik iddia tartışma yarattı. Devrim Mahkemesi tarafından 6 Mart 2016'da ile ilgili idam kararı verilen Babek Zencani'nin, Türkiye'de ortağı Reza Zarrab ile dağıttıkları rüşvet miktarını mahkemede izah ettiği ileri sürülüyor. Nokta mecmuasının bu haftaki kapak dosyasında yer alan haberde Babek Zencani, kendisine ait havayolu şirketleriyle Türkiye'ye soktuğu altın ve paranın çıkarılması esnasında Türkiye'deki ortağı aracılığıyla Türk yetkililere yüksek miktarda rüşvet verildiğini itiraf etti. Zencani'nin 26 duruşmalık yargı sürecinin tamamının Türkiye'den gazetecilerin izlemediğine dikkat çekilen haberde, Zencani'nin Türkiye'de dağıtılan 'komisyonun' toplam rakamını dahi duruşmada verdiği yazıldı. Haberde bu rakamın toplam 8.5 milyar dolar olduğu ileri sürüldü.

İSİMİ VEREREK ANLATTI

Türkiye'yle alakalı iddialar özetle şöyle bulundu:

"Dava süresince İran medyasında, yargılamanın Türkiye'yi de kapsayan bir süreç olduğuna ait haberler çıktı. Zencani, Sarraf'tan Türkiye'deki kolu olarak net biçimde söz etti. Duruşmalarda ve iddianamede Türkiye'nin isimi sıkça geçti. Babek Zencani, rüşvet verdiğini inkâr etmedi asla. 1500 kilo altının İstanbul'da uçakta yakalandığında rüşvet vererek uçağı nasıl havalandırdığını açık açık anlattı. İran'ın petrol paralarını Türkiye'deki ortağı Reza Zarrab'a verdiğini de açıklıkla ifade etti. İfadesine göre; para trafiğinde yüzde 20-25'lik hissesi 'aklanma komisyonu' olarak dağıtıldı. Kendi hissesi ise yüzde 2 idi. Komisyonun yüzde 5'inin Dubai'de, yüzde 5'inin ise Türkiye'de kaldığını söylüyordu. Zencani, kendisine ait havayolu şirketleriyle Türkiye'ye soktuğu altın/paranın çıkarılması esnasında Türkiye'deki ortağı aracılığıyla Türk yetkililere yüksek miktarda rüşvet verildiğini itiraf etti. Babek Zencani, üç önemli kişiye bizzat ne kadar para verdiğini isimlerini söyleyerek anlattı. Verdiği rakam toplamda 137 milyona eşit geliyordu. Babek Zencani, Türkiye'de dağıtılan rüşvetin toplam rakamını da verdi: 8.5 milyar dolar! Öne sürdüğü 8.5 milyar dolar 'komisyon'un asıl büyük bölümünün dağıtımını ise Türkiye'deki kolunun bildiğini söylüyordu."


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!