Tayland'ın Hava Durumu ve İklimi Hakkında Bilgiler...

Tayland, tropikal iklime sahiptir. Türkiye’deki gibi mevsimler yoktur. Genel olarak sıcak ve nemli bir havaya sahiptir. Eğer iklim durumunu mevsimlere ayıracak olursak, sıcak, çok sıcak ve serin yağmurlu olarak ayırabiliriz.

Tayland’da muson yağmurları görülür. Muson yağmurları genellikle şiddetli ancak kısa süren yağmurlardır. Ardından güneş çıkar. Bu dönem Serin ve yağmurlu dönemdir. Harizan-Eylül arası bu döneme denk gelmektedir.

Sıcak olan dönem ise Ekim-Şubat arası dönemdir. Turist yoğunluğunun en çok yaşandığı dönem bu sürededir. Bu süre zarfında uçak, otel ve kızların ücretlerinde artma olur.

Çok sıcak ve aşırı nemin olduğu dönem ise Nisan-Mayıs aylarında görülür. Bangkok havaalanından indiğinizde nem ve sıcak sizi gerçekten etkiler.  Birde Tayland’da kullanılan yağın kokusu tüm şehri sarmıştır. Ancak bir süre sonra burnunuz bu kokuya alışacaktır.

Gideceğiniz dönem hangi dönem olursa olsun yanınıza bol bol yazlık kıyafet almanızı tavsiye ederim. Çünkü günde en az 2 kere kıyafet değiştireceksiniz. Muson yağmurları döneminde gidiyorsanız yanınıza yağmurluk ve ayakkabı almayı unutmayın.

Genel olarak yılın her ayında Tayland’a gidebilirsiniz. Her ayında yine turist yoğunluğu vardır. Zaten Tayland’ın insanların aklından çıkmamasının bence en büyük sebebi sezonun tüm yıl boyunca sürmesidir. Eğer Türkiye’de Bodrumu çok seviyorsanız Temmuz Ağustos ayını bekler ona göre plan yaparsınız. Ama eğer Pattaya’yı seviyorsanız ilk fırsatta gidebileceğiniz için tüm yıl hayallerinizde yer alır.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!