Dünyaca ünlü müzik efsanesi David Bowie, 69 yaşında hayatını kaybetti. 1.5 yıldır kanserle mücadele eden Bowie'nin son albümü "Blackstar", doğumgünü olan 8 Ocak'ta piyasaya çıkmıştı.

İngiliz rock yıldızı David Bowie, mücadele ettiği kanser hastalığına yenik düştü. Tanınmış kişi müzisyen 69 yaşındaydı. 

İngiltere’nin efsanevi müzisyenlerinden David Bowie, 18 ay önce yakalandığı kanser hastalığına yenik düştü. İngiliz müzisyenin ölüm haberi resmi Twitter hesabından duyuruldu. İletide “David Bowie, 18 aydır yiğitçe mücadele ettiği kanser hastalığından sonra bugün ailesinin yanında huzur içinde can verdi.” denildi. 

Bir hayli başarılı albümün yanı sıra oynadığı filmlerle de tanınan Bowie’nin iki gün önce son albümü “Blackstar”, doğum gününde piyasaya sürülmüştü. 

3 GÜN SONRA ÖLDÜ!

Bowie'nin son albümü "Blackstar", doğumgünü olan 8 Ocak'ta piyasaya çıkmıştı.

David Bowie Kimdir?

İngiliz müzisyen, söz yazarı, şarkıcı ve oyuncu. Gerçek isimi David Robert Jones‘dur. Son 50 senede müziğin yüzünü değiştirmiş, rock türünün idolü olarak görülmüş, efsane olarak kabul edilmiştir. Glam Rock‘ın lideridir ve yaşayan en iyi seslerden biri olarak olarak görülmektedir. Sanatın bir hayli alanında kabiliyetini göstermiş olan sanatçı, Nirvana, U2, The Cure,Smashing Pumpkins ve Marilyn Manson‘a kadar oldukça fazla sayıda müzisyen ve gruba esin vermiş, kariyeri süresince sayısız ehemmiyetli çalışmaya imzalamıştır.

8 Ocak 1947‘de Brixton, Londra, İngiltere‘de dünyaya geldi. Yorkshire’lı bir babayla İrlandalı bir annenin erkek çocuğuydu. sonra izdivaç eden anne babasıyla altı yaşına kadar Brixton’da yaşadıktan sonra Şehir‘e taşındı. Bromley Technical High School’da eğitim gören Bowie, onüç yaşında saksafon çalmaya başladı. Ayrı olarak çeşitli gruplarda bulundu. Okul senelerinde bir dövüş neticesi George Underwoodtarafından sol gözü ciddi manada zarar gördü ve takriben 8 ay eğitimden uzak kaldı. Doktorlar kör olma tehlikesi taşıdığı için böyle bir karar vermişlerdi. İlk müzisyenlik tecrübenini Little Richard’ın grubunda saksafon çalarak yaşayan Bowie, 16 yaşında olan mezuniyetinin hemen peşinden King Bees, Manish Boys ve Davey Jones and the Lower Third gibi kimi MOD gruplarında çalıştı. Bu gruplarla gerçekleştirdiği single çalışmaları pek alaka görmemişti ancak bu tecrübeler saksafonun yanında vokalistlik becerinini de geliştirmesini sağladı. Tarih 1966‘yı gösterdiğinde, Teksas’lı efsanevi kahraman
Jim Bowie ve onunla bütünleşmiş olan bıçağından esinlenerek soyadını ‘Bowie’ olarak değiştirdi ve bir sene sonra ilk albümünü Dream Records yaftasıyla müzikseverlerin beğenisine sundu. Vakitinin çok ilerisinde olan bu albüm birçok değişik soundu içeriyordu. Bilhassa albümün son şarkısı “Please Mr. Gravedigger”da kullandığı fark vokal efektleriyle birçok müzik eleştirmeninin ilgisini çekti. Daha o dönemde kült albüm kategorisine sokulan bu başarılı başlangıçla, prodüktör Tony Viscontiile birlikte birçok klasik parçaya imzalamış oluyordu.

Bowie 19 Mart 1970‘te Angela’yla hayatını birleştirdi ve bu evlilikten 30 Mayıs 1971‘de ilk oğluDuncan Zowie Haywood Jones dünyaya geldi. Aynı yıl goth rock, darkwave ve sci-fi alt yapılarıyla kaydettiği “The Man Who Sold The World” albümünü yayınladı. Müzik otoriteleri albümün Bowie’nin gerçek hikayesinimaya ismini veren şarkı Nirvana başta olmak üzere bir hayli müzisyen tarafından yine açıklanarak klasik oldu. Bu albüm ayrı olarak Glam Rock türünü başlatan çalışma olarak müzik tarihine geçti.

Fazlasıyla şahsi bulunan ancak İngiltere listelerinde üç numaraya kadar yükselen dördüncü stüdyo albümü “Hunky Dory” ile sanatçı, glam rock tarzında başarılı bir çalışmaya daha imzalamış oluyordu. Kapağı, müziği ve sözleri ile ‘kitsch’ kategorisinde kabul edilen bu albümden sonra1972‘de “The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars” geldi. Ziggy Stardust isimli Mars’lı bir rock n’roll karakterinin dünyaya inişini ve yaşadıklarını anlattığı bu albümden çıkan “Ziggy Stardust”, “Moonage Daydream”, “Hang On To Yourself” ve “Suffragete City” gibi parçalar klasikleşti.

Yaptığı bir röportajda biseksüel olduğunu izah eden sanatçı, bu cesaretli davranışıyla kendi döneminin bir çok müzisyeninden ayrılmış oluyordu. Bowie, o dönemde Lou Reed’in “Transformer” albümündeMick Ronson ile beraber prodüktörlük yaptı. Ayrı olarak Iggy Pop’un grubu The Stooges’a da kendi plak şirketi MainMan Productions aracılığıyla yardımcı oldu.

1973‘te İngiltere listelerinde bir numaraya yükselen ve en iyi albümlerinden biri olarak kabul edilen “Aladdin Sane” i yayınlayan müzisyen aynı sene “Pin Ups”ı müzikseverlerle buluşturdu. Konser ve turne programlarıyla ismini daha geniş kitlelere duyurdu ve yıldızı parlamaya devam etti. Bowie konserleri her vakit yenilikçi ve göz kamaştırıcı olmalarıyla dikkat çekti. Müzikte her vakit tecrübe etmeyeni tecrübe ediyor, sahne performansı ve tiyatral gösterileriyle odak noktası haline gelmeyi muvaffak oluyordu. Eylül 1972‘de çıktığartık Ziggy Stardust ismiyle tanınıyordu. Ancak yarattığı Ziggy karakterinden uzaklaşmak isteyen şarkıcı, bilhassa gay kültürünün simgesi haline gelerek seneninde başlayan eşcinsel hareketinin en ehemmiyetli temsilcilerinden biri haline geldi.

Amerika turnesi esnasında tesiri altında kaldığı fark müzik akımlarının tesirinde 1975‘de Young Amerikans ortaya çıktı.
John Lennon ile beraber yaptığı Fame, Amerika‘da bir numaraya yükselen ilk single’ı oldu. Albümü The Man Who Fell To Earth isimli bilim kurgu filmi izledi.

George Orwell’ın “1984” isimli kitabından etkilenerek 1974 Nisan ayında “Diamond Dogs” albümünü yayınlayan
David Bowie’nin, sonrasında çıktığu turnede gerçekleştirdiği performanslar BBC televizyonunca belgeselleştirilerek “Cracked Actor” isimiyle yayınlandı. Aynı yıl “David Live” isimli ilk konser albümünü piyasaya süren sanatçı, bu albümle İngiltere listelerinde 2 numara olmayı muvaffak oldu. Sanatçı Amerika turnesi esnasında bir hayli fark müzik akımının tesiri altında kalmıştı ve bu etkilenimlerle oluşturduğu “Young Americans” albümünde John Lennon ve Luther Vandross gibi isimlerle çalıştı. Lennon’la beraber kaydettiği Fame Amerika’da bir numaraya yükselen ilk single’ı oldu. Hemen peşinden The Man Who Fell To Earth isimli bilim kurgu filminde rol aldı.

David Bowie 1976‘da Brain Eno ile çalışmaya başladı ve bu ortaklık neticesi Boys Keep Swinging ve Repetition gibi tanınmış kişi şarkılar dinleyiciyle buluştu. Bowie 8 Şubat 1980‘de eşi Angela’dan boşandı. Aynı sene The Hunger ve Merry Christmas Mr Lawrence isimli filmlerde başrol oynayan Bowie,1983‘de Let’s Dance albümünü yayınladı. Hemen peşinden Serious Moonlight turnesine çıktı. Lets Dance seksenlerin değişen müzik akımlarından kısmetini almıştı ve Çağdaş Love, China Girl o dönemin hitleri arasına girdi. The Cat People filminin müziklerini yazan sanatçı Cat People isimli hitiyle uzun müddet radyoların favorisi oldu. Bir sene aradan sonra bu sefer Tonight albümüyle dinleyicinin karşısına çıkan müzisyen, Loving The Alien hitini müzik tarihine kazandırdı.

1985‘de The Falcon And The Snowman filmi için Pat Metheny Group’la beraber This Is Not America hemen peşinden Mick Jagger ile Dancing In The Street isimli parçaları yaptı. 1986‘daysa Labyrinth filmindeGoblin Kralı Jareth‘i canlandıran Bowie, When The Wind Blows isimli çizgi filmin ve “Absolute Beginners” isimli filmin tema müziğini hazırladı. 1987‘de yayınladığı “Never Let Me Down” isimli stüdyo albümü başarılı olamayınca hayranlarından özür dileme gereği duyan sanatçı 1988‘de sahne şovlarının ağırlıktaolduğu “Glass Spider” isimli dünya turnesine çıktı. Aynı yıl Martin Scorsese filmi “The Last Temptation Of Christ”da Pontius Pilate karakterini canlandırdı.

1988‘de süpriz bir şekilde gitarda Reeves Gabrels, davulda Hunt Sales ve basda Tony Sales‘den oluşan Tin Machine isimli grubu kuran müzisyen, grupla birlikte 2 albüm yayınladı ve 1992 yılına kadar çalışmalarını sürdürdü. Bowie o sene Somalili ünlü süper model Iman Abdulmajid‘le hayatını birleştirdi ve çiftin Alexandria Zahra Jones isminde bir kız çocukları oldu. Ayrıca Iman’ın evvelki evliliğinden dünyaya gelen kızı Zulekha‘yla birlikte Bowie üç çocuğun babası oluyordu.

1993‘de yeniden solo çalışmalara yönelen sanatçı, soul, caz ve hip-hop altyapılı “Black Tie White Noise” isimli albümünü yayınladı ve doruğa yerleşti. Albümünde Amerika’daki ayrımcılığı tenkit eden Bowie, “Jump They Say” single’ı uzun süre başarısını devam ettirdi.
1995 yılında Brian Eno’yla hazırladığı “Outside”; 1997‘de elektronik temalara yer verdiği “Earthling” isimli albümleri hayranlarıyla buluşturan sanatçı, 1998‘de “Velvet Goldmine” filminin ilham kaynağı oldu. Iggy Pop’la olan ilişkisinin senaryolaştırılıp beyaz perdeye aktarıldığı bu yapımın gerçeklerden biraz uzak olduğunu izah etti. Bir sonraki yıl “’hours…’” albümünü yayınlayan efsane müzisyen, 2000 senesinde “Bowie At The Weeb” isimli derleme albümü hayranlarıyla buluşturdu. Ardından Tony Visconti ile birlikte hazırladığı Acemi albümü geldi.

2002‘de “Best Of Bowie”, 2003‘te “Reality” isimli albümler müzik marketlerdeki yerlerini aldılar. Ardından “A Reality Tour” isimli turneye çıkan Bowie, turnenin hemen başında kalp krizi geçirdi ve konserlere ara vermek zorunda kaldı. Kısa sürede iyileşen sanatçı, turneye kaldığı yerden devam etti ve 2004 senesinde “A Reality Tour” isimli DVD’yi yayınladı.Aynı sene “Shrek 2” ve “The Life Aquatic With Steve Zissou” isimli filmlerin soundtrack’lerine katkıda bulunan sanatçı, 2005‘te Arcade Fire grubunun “Funeral” albümündeki “Wake Up” isimli parçada misafir müzisyen olarak bulundu.

Bowie, 2006‘da David Gilmour’un bir konserinde sahneye çıkarak sanatçıya iki parçasında eşlik etti ve 2007‘de
New York’ta gerçekleşen “Highline” ismindeki performansta küratör olarak bulundu.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!