Uluslararası para aklama ve vergi kaçakçılığıyla alakalı vesikaların sızdırılmasının hemen peşinden listede Türkiye'de oynayan futbolcuların da olduğu ortaya çıktı.

Panama'daki hukuk firması Mossack Fonseca'ya ait takriben 11,5 milyon sayfalık vesikanın sızdırılmasının hemen peşinden tüm dünya şimdi vesikalarda geçen isimlere odaklandı.

Uluslararası para aklama ve vergi kaçakçılığı dosyalarının bulunduğu vesikalarda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den dünyaca tanınmış kişi yıldız Lionel Messi'ye kadar bir hayli ismin isimi geçiyor.

12 ÜLKE ÖNCÜSÜNÜN BAŞI BELADA

Vesikalarda kilit rol oynayan 12 ülke öncüsü dolaysız olarak bulunuyor. Ayrı olarak Vladimir Putin, Suriye Reisicumhur Beşar Esad, Azerbaycan Başbakanı Esin Aliyev, Çin daha önceki devlet başkanı Li Xiaolin ise etrafındaki isimler kullanarak yaptığı işlemler ile Panama Dokümanları'ne girdiler.

TÜRKİYE LİGİ'NDE OYNAYAN FUTBOLCULAR DA LİSTEDE

Yalnızca politikler değil spor dünyasının da Panama Dokümanları sebebiyle canı çok yanacak. Gelen ilk haberlere göre Türkiye liginde oynayan futbolcular da offshore skandalında bulunuyor.

Dünya futbolunun gelmiş geçmiş en ehemmiyetli yıldızları arasında gösterilen Messi'nin de Panama Dokümanları içerisinde isimi geçiyor. Ünlü futbolcunun, babası Jorge Messi aracılığıyla Mossack Fonseca'nın danışmanlığında bir Offshore şirketi kurduğu ve bu şirkete 4,6 milyon Euro para akladığı ortaya çıktı.

PLATINI DE MOSSACK FONSECA İLE ÇALIŞMIŞ

Panama Dokümanları içerisinde futbol dünyası yerine tek temsilci Lionel Messi değil. İsimi rüşvet skandalına karışan UEFA'nın eski patronu Michel Platini de bulunuyor. Platini 2007 seneninde kurduğu offshore şirketi ile Mossack Fonseca ile çalışmış.

Irish Times daki habere göre dokümanlarda ismi geçen birçok futbolcu var ve bu futbolcular arasında Türkiye'de de oynayanlar da bulunuyor. Haberde dokümanlarda ismi geçen futbolcuların Brezilya, Uruguay, İngiltere, Sırbistan, Hollanda ve İsveç liglerinde oynadığı belirtiliyor.

FIFA İKİNCİ BAŞKANI FIGUEREDO 5 ŞİRKETİN SAHİBİ

FIFA İKİNCİ BAŞKANI FIGUEREDO 5 ŞİRKETİN SAHİBİ

2015 senenindeki FIFA skandalında gözaltına alınan FIFA ikinci başkanı Eugenio Figueredo da dokümanlarda yerini almış. Figueredo'nun isimi dokümanlarda 5 offshore şirketinin sahibi olarak geçiyor.

İşte Panama Dokümanları'ne giren ve skandalda direkt olarak yer alan en kuvvetli 12 politik öncülerin isimleri şu şekilde:

Mauricio Macri (Arjantin Başkanı), Bidzina Ivanishvili (Gürcistan Eski Başbakanı), Sigmundur Davíð Gunnlaugsson (İzlanda Başbakanı), Ayad Allawi (Irak Eski Başbakanı), Ali Abu al-Ragheb (Ürdün Eski Başbakanı), Hamad bin Jassim bin Jaber Al Thani (Katar Eski Başbakanı), Hamad bin Khalifa Al Thani (Katar Daha önceki Buyruğu), Ahmad Ali al-Mirghani (Sudan Daha önceki Başkanı), Salman bin Abdulaziz bin Abdulrahman Al Saud (Suudi Arabistan Kralı), Khalifa bin Zayed bin Sultan Al Nahyan (Abud Dhabi Buyruğu ve Birleşik Arap Buyrukluğu Başkanı), Pavlo Lazarenko (Ukrayna daha önceki Devrik Öncüsü), Petro Poroshenko (Ukrayna Başbakanı)

YAKINLARINI KULLANMIŞLAR

Diğer taraftan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, küçüklük arkadaşları Arkadi ve Boris Rotenburg ve Sergey Roldugin üzerinden yaptığı işlemler ile, Azerbaycan Reisicumhur Esin Aliyev, eşi ve çocukları aracılığıyla yapılan işlemlerle, Suriye Reisicumhur Beşar Esad, kuzenleri olaran Rami ve Hafez Maklhlouf üzerinden yaptığı işlemler hasebiyle, İngiltere Başbakanı David Cameron, babası Ian Cameron aracılığıyla ve Çin Halk Cumhuriyeti Daha önceki Başbakanı Li Peng ise kızı Li Xiaolin'in yaptığı işlemler hasebiyle Panama Belgelierinde isimi geçiyor


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!