Femen Grubu ve Kuruluşu

Uluslararası alfabede ki yazılışı ile FEMEN Ukraynaca da ise Фемен şeklinde bilinen grubun ilk temeli 2008 yılında atılmıştır. Ukrayna ataerkil bir toplum yapısına sahiptir, bu nedenle genelde söz hakkı tıpkı ülkemizde olduğu gibi erkeklerdedir. Her ne kadar eşitlik olduğunu öne sürsek de toplumsal olarak erkeğin bir adım önde olmasından dolayı ilgi çekecek eylemler yapmak için çıplak eylemler yapmayı düşünen Anna Hutsol böylece Femen grubunun temellerini atmıştır. Aktivist kadınlar grubu ilk başta sadece Ukrayna ile sınırlı kalırken küçük bir süreç içerisinde birçok farklı ülkeye dağılmış ve bu ülkelerde de destekçilerini bulmuştur. Grup özellikle seks turizmini baz alan eylemler gerçekleştirmiş ve bu gerçekleştirdikleri faaliyetler ile de kısa süre içerisinde hem basın hem de toplum tarafından tanınan yüzler haline gelmeye başlamıştır. 

Grubun ana amaçlarından birisi de Ukrayna’da yaşamakta olan kadınların kültürel ve manevi değerlerini geliştirebilmekten geçiyor. Grup, yapmış olduğu faaliyetler ve bu faaliyetlere almış olduğu tepkiler göz önüne koyulduğunda da bu işte oldukça başarılı olmuş, bu sayede sadece kendi gruplarının değil, doğuş noktası olan Ukrayna’nın da imajını geliştirmişlerdir. İlk en büyük yankıyı ise Femen Grubu 2010 başkanlık seçimi sırasında Kiev’de yapmış olduğu gösteri ile elde etmiştir. Dünyanın birçok yerinde eylem faaliyetleri gösteren femen grubu 8 Mart Dünya Kadınlar günü sebebiyle de İstanbul’a gelmiş ve İstiklal Caddesi üzerinde gösteri yapmışlarıdır. 

İstanbul’da yapılan eylem Femen grubunun dünya da yapmış olduğu en kısa gösteri özelliğini taşımaktadır. Türk güvenlik güçlerinin olaya müdahalesi sonucunda eylemleri yalnızca bir dakika sürmüştür. Bir dakikalık eylemin sonucunda Femen grubu üyeleri yapılan yasal işlemlerin ardından sınır dışı edilmiştir.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!