Bangkok, Tayland’ın başkentidir. 1782 yılında 1. Rama tarafından kurulmuştur. Bangkok Thai dilinde Melekler Şehri anlamına gelmektedir. Bangkok için “Güler Yüzlü İnsanların Şehri” ve “Tapınaklar Şehri” de denilmektedir.

Tayland’da dikkatinizi çekecek ve bizim alışık pek olmadığımız en önemli şeylerden biride insanların gerçekten güler yüzlü olmasıdır.

Bangkok’u İstanbul gibi düşünebiliriz. Nüfus olarak İstanbul’la aynı seviyededir. Ancak Yüz ölçümü olarak daha küçük olduğundan yoğunluk daha fazladır. Trafiği İstanbul trafiğinden daha kalabalıktır. Üst üste yapılan katlı yollar vardır. Trafikte farklı renklerde Taksiler görebilirsiniz. Bangkok’ta taksiler tek bir kuruma bağlı değildir her renk taksi ayrı bir firmaya bağlıdır. Taksiler genelde ucuzdur ancak turistlerden para kazandıkları için turistlerden daha fazla para isterler. Eğer taksi ile ulaşımınızı sağlayacaksanız pazarlık yapmayı unutmayın. Trafik çok yoğun olduğu için metro kullanmanızı tavsiye ederim.

Bangkok metropol bir şehirdir, her türlü aktiviteyi burada bulabilirsiniz. Sayısız tapınak mevcuttur . Tapınaklara şortla girilmemektedir giderken giyiminize dikkat etmenizi öneririm. Altın Buda Heykeli, Büyük Saray(Kraliyet Sarayı), Yatan Buda, Phra Kaew, Çin Mahallesi, Kanal Turu, Gece Pazarı, Yüzen Çarşı, Baiyoke Sky Hotel (bu otelin 76,77,78 ve 84’üncü katlarında uzay gözlem evi, şehiri izlemeniz için teleskoplar ve restoranlar bulunmaktadır.) gezmenizi önereceğim yerlerdir.

Teknelerle yapılan Kanal Turları vardır. Bunlara katılmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Bangkok zaten kanallar şehri olarakta anılmaktadır. Kanal’da gezerken hem çok lüks villaları göreceksiniz hemde eski Tayland evlerini görme imkanınız olacaktır. Halen bazı eski evlerin girişleri kanallar üzerindedir. Farklı yaşamları görmek istiyorsanız bunu kesinlikle deneyim etmelisiniz. Ayrıca Kanalların bazı bölgelerinde gruplar halinde kedi balıkları yaşamaktadır. Bu balıklar köpek balığı ailesinden gelmektedir. Görünüş olarak küçük köpek balıklarına benzemektedir ancak zararsızdırlar. Bu balıklara ekmek atıp onları izlemek büyük bir keyiftir. Urfa’daki Balıklı Göle gitmişseniz ona benzetebilirsiniz.

Bangkok’ta gece hayatı ise Nana, Soi Cowbow ve Patpong’da atmaktadır. Burda birçok Gogo bar, Disco, Sulu Masaj Salonları ve çeşitli eğlencelerin yapıldığı mekanlar bulunmaktadır. Fiyatlar Pattaya’ya göre biraz daha yüksektir.

Bangkok’ta hediyelik eşya için Patpong’a, Yüzen Çarşı, Gece Pazarı gibi yerlere gidebilirsiniz. Elektronik eşya için MBK ve Pantip Plaza’ya gidebilirsiniz. Alışverişlerde kesinlikle pazarlık yapmanız gerekmektedir. Bir ürünü 4’te bir fiyatına alabilirsiniz.

Bangkok ve Tayland’ın genelinde Lüx otellerin veya mekanların yanında seyyar satıcılar görebilirsiniz. Tayland’da insanlara zengin ve fakir ayrımı bizdeki gibi yapılmaz. Otelin önündeki seyyar satıcıya kimse oradan kalkmasını söylemez çalışan insana saygı duyulur.

Ayrıca benimde Tayland’a gitmeden önce bilmediğim ve daha sonra öğrenince çok hoşuma giden bir bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Oradaki insanların ineğe taptıklarına dair bir laf söylenir Türkiye’deki insanlar tarafından. Bu konu hakkında orda yaşayan rehberimiz şöyle bir bilgi paylaşmıştı bizimle. Tayland insanı ineğe tapmazlar ama saygı duyarlar. Bunun sebebi de savaş dönemlerinde inekler silahlarını taşıdıkları için tarlalarını sürmekte onlara yardımcı oldukları için insanlar saygılarından dolayı inek eti yemezler ve onları severler.

Tayland gerçekten çok farklı ve güzel bir kültüre sahiptir. Ayrıca farklı bir mimarisi vardır. Eğlence konusuna hiç girmiyorum. Gerçekten farklı bir kültür görmek istiyorsanız sizlere Tayland’a gitmenizi öneririm. Benim şimdilik aklıma gelenler bunlar sormak istediğiniz şeyler olursa yorum yaparak sorularını iletebilirsiniz elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!