Amerika Atom Bombasının Bu Denli Etkili Olacağını Bilse Kullanır mıydı?

Amerika’nın Almanya için ürettiği ve atamadığı atom bombası Japonya’nın askeri üstleri olan Hiroşima ve Nagazaki için kullanılacaktı.Amerika öncelik olarak Japonya kralına uyarıda bulunmuş ve tüm ordusunu kayıtsız şartsız olarak teslim olmasını istemiştir. Fakat Japonya kralı bunun üzerine Amerika’nın gücünün kalmadığını ve artık başarıya yaklaştıkları sanmıştı. Böyle bir bombanın ne olduğu hakkında dünyanın haberi yoktu.  Japonya teslim olmayı kabul etmemesi üzerine planlanan görev askeri üste bildirildi. Uçağı sürecek olan ve askeri üstün subayı uçağa annesinin ismini vermiş ve üzerine Enola Gay yazdırmıştı.

Siyasi prosedürler artık atom bombasının atılması için emri askeri birimlere iletmişti. Hiroşima’ya atılacak atom bombasının ne gibi bir etkisi olduğunu tam olarak görmek için şehre hiç hava saldırısı yapılmadı. Atom bombası üste Enola isimli uçağa yerleştirilmeden önce üstteki arada sırada görülen kalkış sırasında ki uçak patlamaları Atom bombasını atan subayı endişelendirmişti. Bunun üzerine uçak eğer pistten kalkamaz ise bomba patlamaması için bombanın üzerinde ki ateşleme fünyelerini çıkarmıştı. Uçak havalandıktan sonra bunları geri takacaktı. 6 Ağustos 1945 günü atom bombası atılmasına rağmen bu gün planlanmamıştı. Hava şartları müsait olması lazımdı.Bunun için Hiroşima üstünde olan sağanak yağışın dinmesi bekleniyordu. 6 Ağustos gecesi saat 02:00 da havalan Enola isim uçak 6 saat süren bir yolculuğun sonunda Hiroşima semalarına ulaşmıştı. Enola yalnız değildi ve yanında bir bilim uçağı yani araştırma uçağı ve birde kayıt uçağı bulunuyordu ki bu uçakta patlamayı görüntüleyecekti. Saat sabah 8’i gördüğünde Enola isimli uçaktan atom bombası bırakıldı.

Havada 43 saniye gibi bir süre süzülerek inen ilk atom bombası şehrin 600 metre yüksekliğinde patladı. Gözleri kör eden bir ışık şehri tamamen kaplamıştı. Sığınaklarda kimse yoktu ve herkes günlük yaşantısına devam ediyordu. Hiroşima askeri üs olmasının sonucunu ağır ödeyecekti. Tıpatıp ilk demede ki gibi büyük bir alev topu rüzgar gibi tüm şehri yakarak ilerledi.Şehirde 50 bin kişi hayatını kaybetmiş ve 40 bin kişi kayıp olmuştu. 40 bin kişinin kayıp olmasının bir nedeni ise cesetleri tamamen yanıp kül olmasıydı.Bu vicdansız saldırı sonucu 40 bin kişide yaralı olarak kurtulmuştu. Toplam gücü bu saldırıdan sonra tam olarak belli olmuştu. 67 milyon adet dinamit lokumu etkisini veren atom bombası bundan sonrada Nagazaki kentini yok edecekti.Siyasi prosedürler artık atom bombasının atılması için emri askeri birimlere iletmişti. Hiroşima’ya atılacak atom bombasının ne gibi bir etkisi olduğunu tam olarak görmek için şehre hiç hava saldırısı yapılmadı.Atom bombası üste Enola isimli uçağa yerleştirilmeden önce üstteki arada sırada görülen kalkış sırasında ki uçak patlamaları Atom bombasını atan subayı endişelendirmişti. Bunun üzerine uçak eğer pistten kalkamaz ise bomba patlamaması için bombanın üzerinde ki ateşleme fünyelerini çıkarmıştı. Uçak havalandıktan sonra bunları geri takacaktı. 6 Ağustos 1945 günü atom bombası atılmasına rağmen bu gün planlanmamıştı. Hava şartları müsait olması lazımdı.Bunun için Hiroşima üstünde olan sağanak yağışın dinmesi bekleniyordu. 6 Ağustos gecesi saat 02:00 da havalan Enola isim uçak 6 saat süren bir yolculuğun sonunda Hiroşima semalarına ulaşmıştı. Enola yalnız değildi ve yanında bir bilim uçağı yani araştırma uçağı ve birde kayıt uçağı bulunuyordu ki bu uçakta patlamayı görüntüleyecekti. Saat sabah 8’i gördüğünde Enola isimli uçaktan atom bombası bırakıldı.

Havada 43 saniye gibi bir süre süzülerek inen ilk atom bombası şehrin 600 metre yüksekliğinde patladı. Gözleri kör eden bir ışık şehri tamamen kaplamıştı. Sığınaklarda kimse yoktu ve herkes günlük yaşantısına devam ediyordu. Hiroşima askeri üs olmasının sonucunu ağır ödeyecekti. Tıpatıp ilk demede ki gibi büyük bir alev topu rüzgar gibi tüm şehri yakarak ilerledi.Şehirde 50 bin kişi hayatını kaybetmiş ve 40 bin kişi kayıp olmuştu. 40 bin kişinin kayıp olmasının bir nedeni ise cesetleri tamamen yanıp kül olmasıydı.Bu vicdansız saldırı sonucu 40 bin kişide yaralı olarak kurtulmuştu. Toplam gücü bu saldırıdan sonra tam olarak belli olmuştu. 67 milyon adet dinamit lokumu etkisini veren atom bombası bundan sonrada Nagazaki kentini yok edecekti.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!